Za popen't - pivoteka v srcu stare Ljubljane
V stari Ljubljani se nahaja mala in sedaj ljudem že dobro poznana pivoteka z zanimivim imenom. V svetovno nazorskem smislu je pivoteka Za popen't odgovor na multinacionalke in njihove nemalokrat negativne vplive na malo gospodarstvo, zdravo malo podjetništvo, trgovino in 'fair trade'. Odprta je bila pred štirimi leti, kot podpora alternativnemu pivovarstvu, malemu podjetništvu in širitvi zavedanja, da pivo ni le cenena sladna voda z malce hmeljevega ekstrakta.
V pivoteki zastopajo stališče, da je za vsebinsko in produkcijsko pošten izdelek nujna primerna cena in da zaslužek omogoča človeka vredno bivanje, namesto životarjenje, za kar so v osnovi krive multinacionalke in svobodni trg, ki povzroča nerazumno konkurenčnost z nizko kvaliteto in 'dumpingi'.
Poleg tega pa gre za promocijo stališča, da pivo ni le cenena pijača - sladna voda za opijanjanje - pač pa si zasluži vsaj takšen status, kot ga imajo buteljčna vina. Svet piva je nedvomno bogatejši od vinskega, nenazadnje so piva nemalokrat že po osnovnih sestavinah kompleksnejša od vina.
Kaj vse obsega vaša ponudba?
Predvsem prodajo piva v trgovini in po naročilu, vse pripadajoče stvari kot darila, izvajanje degustacij, ki si jih lahko posamezniki ali skupine zaželijo tudi po naročilu. Sodelujemo tudi z gostinskimi lokali in prireditvami. Zlasti je pomembno to, da pri nas pivo ni le na polici, ampak se z vsako stranko tudi ukvarjamo in komuniciramo, kar privede do kvalitetnih debat o pivu ter primernosti določenega stila piva za nekoga.
Po čem se razlikujete od ostalih pivotek Ljubljani oz.po čem izstopate?
Pred kratkim smo uvedli "Drop in Tasting" torej "Vpadi in pripeni na pokušino", kjer domala vsak dan prezentiramo kakšno pivo (po cca 0,5 dcl). Izstopamo po tem, da smo glede na obiskovalce z različnih koncev sveta na RateBeer.com med 50-imi najbolje ocenjenimi beer shop-i na svetu. Prav tako imamo določeno selekcijo piv, ki jih drugje ni mogoče dobiti.
So kupci večinoma domačini ali tujci?
Odvisno od obdobja. V toplejših mesecih je skoraj izenačeno med tujci in domačini.
Kaj pa vam pomeni pivo?
Pivo v takšni trgovini pomeni raziskovanje, pokušanje kreativnosti varjenja, mojstrstva ali pa tudi zdrsov varjenja. Pomeni ujeti trenutek tradicije v okusu ali pa modernosti, zmernosti, povprečnosti, ekstremnosti ter ekskluzivnosti. Vsekakor pivo ni več samo zeleni ali rdeči lagerski dolgčas, ampak pravo bogastvo raznolikosti okusov, ki lahko zamenjajo vino tako v gurmanskem, kakor tudi v aperitivnem smislu na prireditvah.
Zakaj lokacija v Ljubljani? Kaj vam Ljubljana pomeni za posel, kaj osebno?
Ljubljana je turistično frekventno mesto, zlasti center in pestra ponudba piva je pomembna tudi za prebivalce. Večina trgovskega dogajanja na periferiji je namreč za turiste in domačine ne-priročna. Sva pa tudi sama Ljubljančana in imava rada utrip tega mesta.
Glede na skoraj štiri letno poslovanje in zgoraj omenjeno visoko kotacijo trgovine na mednarodni lestvici, tudi mnogo Slovencev iz drugih krajev in tujcev obišče pivoteko, jim je ena izmed "must see" lokacij v prestolnici, nekateri pa prihajajo prav zaradi pivoteke v Ljubljano. Glede na to bi si želeli, da bi bila Ljubljana tudi malim trgovcem, podjetnikom kar se da prijazno mesto, čemur vedno ni tako. Dobesedno so zastonj le zrak, dež in sonce, res pa je težko uskladiti različne potrebe in interese na ravni mesta.
Kakšne so želje za prihodnost?
Pivoteka, ne le ta, ampak tudi druge v mestu, so pomembno vplivale na dvig prepoznavnosti alternativnega, malega pivovarstva, torej obrtnega - craft pivovarstva. Zato si želimo, da bi več slovenskega craft piva uzrlo druge trge in pri tem smo pripravljeni pomagati našim malim pivovarjem. Hkrati pa si želimo, da bi iz drugih trgov takšna piva prihajala k nam v še večjem številu. Na primer tudi čehi ali američani pri nas vidijo piva, ki so pri njih redkost, bodisi zaradi lokalnosti ali pa jih sploh ne poznajo.
Bi za konec še kaj dodali?
Takšna trgovina ne vzpodbuja alkoholizma, pač pa zares dviguje kulturo pitja. Za, recimo temu "tipičnega" alkoholika, je namreč takšna ponudba preveč komplicirana in vsekakor tudi predraga za vsakodnevno "nalivanje". Pri nas gre bolj za pomen prednosti kvalitete, ustrezne cene za vse deležnike v tem poslu pred kvantiteto, cenenostjo in podcenjenostjo.
Pripravil: Jaka Jaklič
Uredila: Urška Košir
Vir: Za popen't pivoteka
Foto: FB arhiv Za popen't pivoteka
Facebook: Za popen't pivoteka