Tromostovje - Plečnikov biser
Na mestu, kjer danes stoji znamenito Tromostovje, je pred več kot štirimi stoletji stal le en most, imenovan Špitalski. Čezenj je takrat teklo daleč največ prometa. Pred vsemi petimi mestnimi vrati so stali mestni vratarji in pobirali pristojbnine, ki so jih morali plačati gosti s tovorom. Na Špitalskem mostu so tako, glede na podatke stare registrature ljubljanskega magistrata, v letu 1620 pobrali 850 goldinarjev mostnine, leta 1730 pa že 2748 goldinarjev. To je bila za tiste čase ogromna vsota, saj si je bilo možno z enim goldinarjem in nekaj krajcarji kupiti že celo tele.
Leta 1786 so bila podrta Špitalska vrata, 1833 pa je bil sprejet odlok, da je potrebno podreti tudi Špitalski most in ga nadomestiti z novim. Gradnja se je začela 1841, delali so ga iz rezanega kamna in ga vgradili kar 88000 stotov. Spremembe med gradnjo in drugi nepričakovani stroški za zasilno brv, ograje ob škarpah in ostalo so končno ceno zvišali za 10 odstotkov.
Novi most je bil odprt septembra 1842, v navzočnosti nadvojvode Franca Karla in slovesnost so zabeležili tudi s streljanjem iz Ljubljanskega gradu. Uradno ime se je glasilo Frančev most, Špitalsko nabrežje, zdajšnje Cankarjevo, pa so poimenovali Frančevo nabrežje. Kljub uradnemu imenu pa so mostu Ljubljančani raje rekli Špitalski ali Frančiškanski.
Stari Frančev most stoji še danes in je v vsem tem času prenesel mnogo obremenitev teže ljubljanskega prometa, dokler je ta tekel čezenj. Ob njem stojita še dva mostova, ki jih je arhitekt Jože Plečnik povezal v trimostovje. Načrt za Tromostovje je bil narejen leta 1929, ko je stari most postal premajhen za promet in so ga hoteli podreti. Plečnik je našel elegantno rešitev, s katero ga je ohranil in mu dal tudi dodatno odliko oziroma pečat s tem, da je mostova za pešče nekoliko zamaknil. S tem je poudaril značilnost Prešernovega trga kot lijaka, v katerega se stekajo ulice iz različnih smeri in vodijo čez most, na drugo stran reke, v stari del mesta.
Mostova so začeli graditi 1930 in ju dokončali leto kasneje. Tromostovje še danes velja za eno najpomembenjših Plečnikovih stvaritev. V letih 1990 in 1991 so vse tri mostove temeljito obnovili, ograjne elemente pa zamenjali z novimi, narejenimi po originalnih predlogah, nekaj starih stebričkov pa je še vedno vidnih v spodnjem delu Tromostovja.
Pripravila. Urška Košir
Vir: Ljubljanske metamorfoze, Darinka Kladnik
Foto: A. Fevžer, D. Wedam za Turizem Ljubljana