Mohorjeva družba – prva slovenska založba

Ste vedeli, da se v Ljubljani nahaja knjigarna prve in najstarejše slovenske založbe, katere zgodovina se je začela že v sredini 19. stoletja? Najdete jo lahko na  Nazorjevi 1.

Celjska Mohorjeva družba se ponaša s številnimi nagradami kot so Kresnik, Veronikina pesniška nagrada, odličje za mladinsko delo.. Svetovna literatura je v programu Mohorjeve založbe prisotna z najatraktivnejšimi literarnimi nagrajenci, ki prejemajo Nobelove, Goncoutove in Bookerjeve nagrade.

Na naša vprašanja o Mohorjevi družbi nam je prijazno odgovoril gospod Simon Ozvatič.

1.)    Kdaj se je odprla Mohorjeva založba?

Mohorjeva družba je bila ustanovljena na pobudo blaženega Antona Martina Slomška, škofa, vzgojitelja in pisatelja, kot knjižno društvo daljnega leta 1851, da bi širila slovensko branje poučnih in razvedrilnih knjig na celotnem etničnem ozemlju Slovencev. Kot najstarejša slovenska založba je pomembna kulturna ustanova, katere poglavitni cilj je bil in ostaja izobraževanje in dostopnost kakovostnih knjig vsem Slovencem.

2.)     Kdo je bil pobudnik oziroma najbolj zaslužen za njeno ustanovitev?

Anton Martin Slomšek (1800-1862) je spodbujal slovenske bogoslovce že dobrih dvajset let, preden sta njegova prijatelja kaplan Andrej Einspieler (1813-1888) in slavist Anton Janežič (1818-1869), skupaj s somišljeniki, 27. julija 1851 v Celovcu javno naznanila ustanovitev "Družtva, ktero bode dobre bukve za Slovence izdajalo in jih med njimi razširjevalo." Za zavetnika so si izbrali oglejskega sv. Mohorja, ki so ga takrat častili po vsem slovenskem ozemlju kot najstarejšo pričo krščanstva na naših tleh.

3.)    Kaj je vaše poslanstvo?

Naše poslanstvo je podpirati in razvijati slovensko narodno zavest, srčno kulturo in krščansko omiko, s kakovostnimi knjižnimi izdajami. Kot je zapisal dolgoletni tajnik Celjske Mohorjeve družbe Fran Saleški Finžgar: "Mohorjeva družba je slovenski narod naučila brati, pisati, peti pa tudi moliti, vodila ga je do sedanje kulture."

4.)    Kako bi na kratko opisali delo Mohorjeve založbe?

Mohorjeva družba že od ustanovitve sledi svojim namenom in ciljem - zbuditi željo po branju kakovostnih knjig, privzgojiti ljudem bralne navade, širiti leposlovje, buditi in utrjevati slovensko narodno in državno zavest, krščansko kulturo in duhovnost, podpirati in poglabljati versko, nazorsko in narodno strpnost med ljudmi in skupnostmi ter poučevati in izobraževati v najširšem pomenu besede.

Izdajamo izvirno in prevodno leposlovje, otroške in mladinske knjige, priročnike, strokovna dela, učbenike in t. i. muzikalije ter najstarejšo slovensko revijo za kulturo in družbo Zvon (1870 jo je na Dunaju začel izdajati Josip Stritar). Organiziramo kulturno-izobraževalne dogodke (matineje, literarne popoldneve, Mohorske večere), sodelujemo pri projektu Slomškovo bralno priznanje.

Pri izdajanju knjig in organiziranju dogodkov sodelujemo z mnogimi znanstvenimi, raziskovalnimi, kulturnimi, vzgojnimi in drugimi organizacijami ter s strokovnjaki iz Slovenije in tujine.

5.)    Kakšne so želje za prihodnost?

Celjska Mohorjeva družba ostaja zvesta kakovostni literaturi tako priznanih kot tudi novih avtorjev. Posebej se želimo posvetiti literaturi za otroke in mlade ter uporabni in sodobni priročniški literaturi. Drzno se oziramo v svetovni literarni prostor in s sodobnimi avtorji ter v koraku z modernimi literarnimi pristopi ostajamo zvesti svojemu poslanstvu.

6.)    Misel za konec?

V naših knjigarnah v Ljubljani in Celju bralci vedno najdejo miren kotiček za literarno napajanje svoje duše, pa tudi kakovostna knjižna, uporabna in reprezentančna darila za svoje najdražje.

 

Pripravil: Jaka Jaklič

Uredila: Urška Košir

Foto: Shutterstock in arhiv Celjska Mohorjeva družba

Spletna stran: Mohorjeva družba

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.