Kako je zmaj postal simbol Ljubljane: 3 zgodbe
Je simbol moči, poguma in veličine. Najdemo ga na vrhu grajskega stolpa na ljubljanskem grbu, na Zmajskem mostu (čeprav naj bi bili prvotno na njem predvideni krilati levi), na športnih prireditvah in zagotovo v vsaki ljubljanski prodajalni s spominki.
Strokovnjaki pravijo, da so zmaji nastali iz potreb ljudske domišljije, saj so si tako razlagali naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, plazovi, toča in podobno. Postali so sinonim za različne negativne pojave, a nekje po poteh zgodovine se skriva tudi razlaga, kako je zmaj postal simbol Ljubljane. Pravzaprav imamo kar tri.
Prva legenda pravi, da je nekega davnega dne grški junak Jazon skupaj s četo junakov na ladji Argo odplul v Kholido, deželo ob Črnem morju. Tja se je odpravil po zlato runo, kožo zlatega ovna, ki jo je čuval zmaj. Po težki bitki z zmajem, pri kateri mu je s čarovnijo pomagala kraljeva hči Medeja, ki se je vanj zaljubila, je premagal zmaja in dobil zlato runo.
Z Medejo sta po dobljeni bitki zbežala na ladjo in naglo odplula, kar je hudo razjezilo kralja in za njimi je poslal svoje ladjevje. Ladja Argo je na begu pomotoma zašla v ustje Donave, namesto da bi se obrnila na jug proti Egejskem morju! A poti nazaj za ubežnike ni bilo, zato so nadaljevali proti toku Donave, Save in Ljubljanice. Ob izviru Ljubljanice je bilo plovne poti konec in Argonavti so tam zgradili naselje, da bi lahko razstavili ladjo in jo pripravili za prenos do Jadrana. Naselje so poimenovali Emona.
V bližini Emone sta bili jezero in močvirje, ob katerem je Jazon nekega dne naletel na strašnega zmaja, se z njim boril in ga premagal. Mesto, ki je zraslo na prostoru Jazonove Emone, si je tega zmaja izbralo za svoj simbol. Danes se imenuje Ljubljana in v svojem grbu nosi slovitega zmaja. (Legenda povzeta po knjižici Pripovedi, miti in legende iz krajev Osrednjeslovenske regije, ki jo je napisala Dušica Kunaver in izdal Turizem Ljubljana).
Legenda o Argonavtih je ena od razlag, MOL pa na svojih spletnih straneh ponuja še dve različici. Prva pravi, da naj bi Ljubljana zmaja povzela po svetniku Sv. Juriju, ki je zavetnik grajske kapele. Sv. Jurij je navadno upodobljen s kopjem in v trenutku, ko ubija zmaja.
Zmaj v legendi o Sv. Juriju predstavlja staro verovanje prednikov, ki ga nova, semitska vera – krščanstvo – premaga. Grajski grič je v antiki predstavljal sveti kraj, kjer so nosilci kulture žarnih grobišč imeli svojo utrdbo in častili svojega boga. Tako so v srednjem veku, ko so postavili temelje današnjega gradu, želeli tudi simbolno premagati starodavna verovanja in so zato posvetili grajsko kapelo Sv. Juriju.
Druga razlaga na straneh MOL pa pravi, da se je zmaj razvil iz dekoracije na srednjeveškem mestnem grbu, ki je najprej predstavljal le mestno obzidje ali mestna vrata. Drobno upodobljen kot okras nad grbom se je zmaj kasneje preselil v grb in prerasel v stolp ter ostalo simboliko v 19. in 20. stoletju.
Po drugi svetovni vojni se je uporaba zmaja razširila – uporabljala so ga različna podjetja za etikete steklenic piva, ime tovarne, baterij in celo za nagrado za modne dosežke, navaja MOL. »Upodobili so ga celo na škatlici znamenitih ljubljanskih cigaret Filter 57.«
Katera razlaga pa je po vašem prava?
(foto: D. Wedam)