Urbani vrtovi na opuščenem ljubljanskem gradbišču
Med Kotnikovo in Resljevo ulico v Ljubljani je skoraj povsem drug svet. Obdan je s pločevinasto ograjo, zato ga površno oko hitro zamenja za opuščeno gradbišče. In nekoč je tudi bilo. A če danes pokukate med špranje, se vam bo pogled namesto na zaraščenem degradiranem območju ustavil na okoli 40 vrtičkih. Na pobudo neprofitne organizacije KUD Obrat je dolgo zaprta gradbena jama postala skupnostni vrt.
Imenuje se Onkraj gradbišča in v njem veljajo drugačne vrednote: raje kot tekmovalnost sodelovanje, raje kot individualizem solidarnost. Poudarek je na druženju in oživljanju skupnosti in dobrodošli so predstavniki vseh generacij.
Na Onkraj gradbišča že od samega začetka leta 2010 deluje tudi Meta, ki ima sicer za seboj že kar nekaj vrtnarske kilometrine. »Prvotni plan je bil, naj projekt traja 14 dni, za čas festivala Mladi levi. A hitro smo začutili, da bo treba to zgodbo peljati dlje,« začne pripovedovati.
»Začeli smo entuziastično in v majhni zasedbi, skupaj s štirimi pobudniki iz KUD Obrat nas je bilo nekje sedem, osem. Kako smo garali, da smo območje očistili!«
Po trdem delu in nekaj uničenega orodja so prinesli zemljo in nastale so prve štiri gredice.
Interes okolice se je prebudil počasi in sramežljivo. A človeška potreba po druženju in delovanju v skupnosti je kmalu prevladala in danes na približno 40 gredicah deluje okoli 100 udeležencev – večinoma so to okoliški stanovalci, pa tudi takšni, ki živijo na drugih koncih Ljubljane.
Se lahko torej pridruži prav vsakdo? »Lahko, mora le počakati, da pride na vrsto. Udeleženci se menjajo, in ko se eden od vrtičkov sprosti, ga lahko prevzame naslednji v vrsti,« razloži Meta. In četudi o vrtnarstvu ne ve čisto nič, lahko po njenih besedah osnove prav hitro osvoji. »Začetniki so že v dveh, treh mesecih pridobili veliko znanja, do česar so jim pomagali tudi nasveti tistih bolj izkušenih.«
Projekt je zastavljen širše od vrtičkarstva, saj je v sklopu Onkraj gradbišča za določen čas zaživel celo letni kino, organizirajo tudi dogodke in predavanja. Tu je po besedah Mete še veliko prostora za intenzivnejše dogajanje in takšni so načrti v prihodnje.
Ko se torej naslednjič sučete okoli ljubljanske železniške postaje, zavijte še do Resljeve. Ob četrtkih popoldan imajo na Onkraj gradbišča odprte ure, namenjene predstavitvi projekta drugim Ljubljančanom. Za sedaj še nimajo veliko obiska. »Med seboj imamo sicer dogovor, da kadarkoli je kdo prisoten na Onkraj gradbišča, pusti vrata odprta, da lahko mimoidoči vidijo, kaj se pri nas dogaja,« še doda Meta. Radovedneži so torej več kot dobrodošli. Kar pogumno!
(foto: Špela Zakotnik)