Koncert Ansambla Vedun - Cekinov Grad
V sredo, 25. novembra 2015 ob 19.30, ansambel Vedun vabi na prav posebno koncertno slavje v Cekinov grad.
Ansambel Vedun, ansambel za staro in meditativno glasbo ter transcendentalni zvok ljudstev sveta, sestavljajo Mira Omerzel - Mirit, Tine Omerzel Terlep, Mojka Žagar, Igor Meglič in Polona Kuret.
Tokrat bodo obeležili sledeče obletnice:
120 let zbirke »Slovenske narodne pesmi« dr. Karla Štreklja
45 let etnomuzikološkega raziskovanja dr. Mire Omerzel – Mirit
20 let Mirinega duhovnega poučevanja in katedre Veduna
37 (3+7=10) let ansambla Trutamora Slovenica / Vedun
15 let trans-igre glasbenikov ansambla Vedun
15 let Mirinega življenja brez hrane
V Cekinovem gradu bo Mirit s svojim ansamblom Vedun, ki zavzeto razvija svoje sposobnosti, pripravila pogovor in koncert. Ta pozornost je tudi zaveza in obveza, da se raziskovanje, restavratorsko delo in osveščanje ljudi z zvokom ter modrostmi prednikov nikdar ne konča in še naprej prinaša naši in tuji publiki radost, nova spoznanja in mir ter polnino zavedanja razsežnosti zvoka in duha!
V letu 2015 Slovenci slavimo 120 let, odkar je pričela izhajati prva zbirka slovenskih ljudskih pesmi z naslovom »SLOVENSKE NARODNE PESMI«. Po snopičih jo je sestavljal dr. Karel Štrekelj. Po njegovi zaslugi smo Slovenci med prvimi na ozemlju današnje Evrope dobili monumentalno zbirko ljudskega pesništva.
Znanost in umetnost sta pred stoletji in tisočletji hodili z roko v roki, oplajali ena drugo ter skupaj osmišljali kulture in filozofije življenja. Pred 45 leti pa je dr. Mira Omerzel - Mirit, tedaj še študentka etnologije in muzikologije, pričela z etnomuzikološkimi terenskimi raziskavami po slovenski deželi in zbiranjem ljudskih glasbil, ki so z veliko naglico izginjala iz našega vsakdana. Pri dvaindvajsetih letih je sestavila tudi ansambel za oživljanje slovenskega glasbenega izročila Trutamora Slovenica, ki je kot ambasador slovenske glasbene dediščine ponesel glas slovenstva tudi po svetu. Mirino terensko in arhivsko delo je našlo svoj odmev tudi na koncertnih odrih. Prvi ansambel je skoraj 30 let nosil ime Trutamora Slovenica. Decembra leta 1999 pa je Mirit – znanstvena in glasbena samohodka – ustanovila še ansambel Vedun za staro in meditativno glasbo ter transcendentalni zvok ljudstev sveta. Ime je dobil po istoimenskem staroslovanskem božanstvu, ki je z besedo in zvokom preganjalo temò in zdravilo okolje in živa bitja. Od leta 2008, ko je ansambel Trutamora Slovenica praznoval 30-letnico, so vsa glasbena prizadevanja obeh ansamblov združena pod enim samim imenom: VEDUN. Glasbeniki, pod vodstvom Mire Omerzel - Mirit in na temeljih njenih raziskovanj, prinašajo na koncertne odre doma in po svetu poleg oživljenih biserov iz zakladnice slovenskih ljudskih pesmi in glasbil tudi starosvetne glasbene prakse, nekdaj nadvse čislane, danes pa pozabljene, kot je npr. muziciranje v poltransu. Mirit je za spoznavanje in širjenje duhovnih in glasbenih sposobnosti pred 15 leti ustanovila tudi posebno duhovno šolo – katedro Veduna, slovansko-pitagorejsko misterično za razvoj zavesti in harmoniziranje z zvokom. Glasbeno izražanje je nekdaj sodilo med posvečena orodja širjenja zavesti ali duha ter urejanja sveta.
Informacije za obiskovalce:
Kdaj: V sredo, 25. novembra 2015 ob 19.30
Kje: v Cekinovem gradu Muzej novejše zgodovine Slovenije, Celovška 23, Ljubljana (poleg Hale Tivoli).
Slavnostna govornica: muzikologinja mag. Simona Moličnik/Radio Slovenija
Vstopnina: vstop prost!
Pripravila: Ana Vehovar
Uredila: Urška Košir
Fotografije: arhiv Vedun
Spletna stran: Vedun