Gostilna Dela na Poljanski ulici
Gostilna Dela je lična gostilnica z okusno ponudbo, ki se nahaja na Poljanski ulici v Ljubljani. V njej nudijo možnost usposabljanja različnim skupinam mladih, kamor se uvrščajo mladi brez dokončane izobrazbe, stari med 17 in 25 let, mladi invalidi do 30. leta oziroma druge osebe s posebnimi potrebami, ki se iz različnih razlogov soočajo s težavami pri zaposlovanju.
Namen poklicnega učenja na konkretnem delovnem mestu v gostinstvu je razvoj socialnih veščin in delovnih navad ter pridobivanje delovnih izkušenj, delovne rutine in delovne motivacije. Poklicno učenje mladih poteka sistematično in z uporabo posebnih tehnik in metod dela ter je vodeno s pomočjo mentorjev na delovnem mestu in strokovne podpore. Po končanem usposabljanju so udeleženci bolj usposobljeni in pripravljeni na uspešnejši vstop na trg dela, pove Tita Destovnik.
Kdo je odprl gostilno in zakaj?
Gostilna dela je eden izmed rezultatov pilotnega projekta » Tovarna dela – vstop v svet dela«, ki sta ga financirala ESS in Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve; to je bil tudi prvi javni razpis za spodbujanje razvoja socialnega podjetništva. Projekt je trajal od leta 2009 do 2011. Cilj projekta je bilo usposobiti in zaposliti osebe iz ranljive skupine mladih, ki se zaradi nedokončane formalne izobrazbe ter drugih svojih specifik soočajo z dolgotrajno brezposelnostjo oz. jim ta grozi.
Od kod ideja za ime?
Ime gostinskega obrata smo dobili tako, da smo zamenjali ime pilotnega projekta "Tovarna dela" v "Gostilna dela".
Kaj vse vsebuje vaša ponudba?
Pripravljamo kreativne zajtrke in kosila za ljubitelje mesnih, ribjih in vegetarijanskih jedi. Sestavine za kreativne jedilnike izbiramo premišljeno in poskušamo vključevati čim več slovenskih proizvajalcev. V naši hrani ne uporabljamo ojačevalcev okusa, veget in pred pripravljenih omak. Vsak dan izračunamo glikemično obremenitev za eno jed. Jedi, ki so primerne za vegane, ustrezno označimo.
Zakaj lokacija v Ljubljani?
Pilotni projekt se je izvajal v Ljubljani, zato je lokacija restavracije tudi v Ljubljani.
Kakšne so želje za prihodnost?
Možnost usposabljanja omogočit čim večjemu številu mladih iz ranljivih skupin.
Misel za konec?
Največji izziv v prihodnosti: ozaveščanje prebivalcev in njihovega razumevanja za podporo projektom, s katerimi lahko rešujemo problematiko neenakopravnega zaposlovanja najtežje zaposljivih oseb na trgu dela.
Pripravil: Jaka Jaklič
Uredila: Urška Košir
Foto: arhiv Gostilna dela
Facebook stran: Gostilna dela