Galerija Zala - že od leta 1991
Galerija Zala je že več kot dvajset let prisotna v slovenskem likovnem prostoru. V slednjega se aktivno vključuje z razstavnim programom slovenskih in tujih umetnikov ter s predstavitvijo slovenske likovne dediščine širši javnosti. Svoja vrata je za javnost odprla davnega leta 1991.
Kdo je odprl galerijo in zakaj?
Ustanovitelj in lastnik galerije je Branko Volkar. Njegova želja je bila, da bi se aktivno vključili v slovenski likovni prostor z razstavnim programom slovenskih in tujih umetnikov ter tako predstavili likovno dediščino širši javnosti. Namen je bil tudi v izoblikovanju in jasnejši predstavitvi pojma galerija, ki ne bo predstavljal le prodajnega prostora, marveč bo tudi izobraževal in navdihoval potencialne obiskovalce, redno pripravljal razstave in kataloge.
Po kom je dobila ime?
Ime je dobila po hčeri lastnika galerije. Večinoma se galerije sicer imenujejo po priimkih njihovih ustanoviteljev, vendar je bilo ime veliko bolj spevnejše kot sam priimek.
Kakšna dela razstavljate?
Razstavljena so dela tako kiparjev kot slikarjev, pri čemer pa je odgovor na drugo vprašanje predvsem odvisen od tega ali gre za stalno postavitev oziroma razstavo, pri čemer pri slednji največkrat rastavlja en avtor, sicer pa jih je razstavljenih največ 10.
Na katero razstavo ste najbolj ponosni?
Težko je izpostaviti tisto, na katero bi bili najbolj ponosni. Zagotovo je bila ena izmed takšnih razstav prva razstava (slikarja Zdenka Huzjana), s katero se je galerija predstavila javnosti. Glede na obsežnost projekta, so bile zagotovo precej uspešne razstave avtorja Zorana Mušiča, ki so bile predstavljene tudi v Beogradu, na Dunaju in v Londonu. Sicer pa tudi razstava Toshihira Hamana in Gabrijela Stupice ipd., pa dobrodelna dražba v sodelovanju z Galerijo Fotografija, razstava del Konrada Topolovca, projekta Generacija 82 in še in še.. bistvo vsake razstave je namreč v tem, da ne gre zgolj za razstavljanje eksponatov, marveč za neko dodano vrednost (odkritje novega dela avtorja, predstavitev dela opusa, ki javnosti sploh ni znan ipd.); tako je vsaka razstava zgodba zase, zato je težko izpostaviti eno. Veliko zanimanja žanje tudi trenutna razstava Jožeta Marinča, ki jo je marsikateri obiskovalec označil kot "za eno bolj eruptivnih del v zadnjem času”
Zakaj lokacija v Ljubljani?
Vsekakor je Ljubljana neko stičišče trga likovne umetnosti v Sloveniji, čeprav se veliko kulturnega dogajanja odvija tudi izven nje. Prva lokacija galerije je bila zven Ljubljane, vendar se je kasneje, zaradi potreb po večjem in drugačnem prostoru, želji po tem, da bi bili v tesnem in nenehnem stiku z mimoidočimi ter končno uresničitvi namena, zaradi katerega je galerija sploh nastala, preselila v Ljubljano. Ker gre pri galeriji za nek specifičen prostor, je bilo potrebno prostore približati čim širšemu krogu ljudi. Na Ljubljano je sicer tudi sama družina že od nekdaj vezana, zato je bila to precej spontana odločitev, seveda pa je pripomoglo tudi to, da se v Ljubljani vsi zelo dobro počutimo.
Kakšne so želje za prihodnost?
Še naprej nadgrajevati, kar je bilo zgrajeno do sedaj, torej čim več uspešnih projetkov in razstav, izobraževanje in bližanje umetnosti mladim, ter nudenje neke celovite izkušnje obiskovalcu, da ko odide iz galerije, odnese s seboj ne le spomin, ampak tudi neko izkušnjo, opredmeteno v publikaciji in z novimi informacijami.
Misel za konec?
Vedno se spomnim na besede Marine Abramovič, ki pravi “To kar bo vedno preživelo, so dobre ideje."
Galerijo Zala boste našli, če se boste od Prešernovega trga sprehodili po Wolfovi ulici, ki vas bo pripeljala do Kongresnega parka. Pred seboj boste zagledali historično stavbo Univerze. Pot nadaljujete naravnost po Gosposki ulici in v nekaj trenutkih boste na levi strani pred seboj zagledali napis Galerija Zala. Odprti so vsak dan od ponedeljka do sobote.
Pripravil: Jaka Jaklič
Uredila. Urška Košir
Foto: arhiv Galerija Zala
Spletna stran: Galerija Zala