Festival Druga Godba - 32. mednarodni glasbeni festival
S svojo 32-letno zgodovino je Festival Druga godba eden najpomembnejših glasbenih festivalov osrednje Evrope. S svojim konceptom, novimi pristopi, odkrivanjem neznanih glasbenih vsebin in geografskih teritorijev, je edinstven v tem kulturnem prostoru.
Ves čas od nastanka festivala, od leta 1984 dalje, se programska raven festivala dviguje, išče nove pristope in sveže glasove. Druga godba vsem obiskovalcem omogoča vpogled v glasbeno tradicijo in kulturo raznih narodov in tako prispeva pomemben delež festivalskemu dogajanju v prestolnici.
Kot dokaz za uspešno delo je festival v letu 2006 prejel Župančičevo nagrado za konceptualno izvirno festivalsko zamisel, ki že več kot dve desetletji seznanja in navdušuje z živo umetniško ustvarjalnostjo na področju etno in folk glasbe, nove urbane glasbe, fuzije etna in modernih glasbenih pristopov z vsega sveta. Maja 2008 je Druga godba, poleg Slovenske turistične organizacije, sodelovala na promociji Slovenije v ZDA. V sodelovanju z National Geographic Traveler sta bila izvedena tudi dva posebna glasbena dogodka – prvi v legendarnem jazz Joe’s Pubu, kjer sta nastopili skupini Godalika z gosti ter Fake Orchestra. Na drugem koncertnem večeru v Town Hallu pa so se predstavili Laibach, Bratko Bibič in Guy Klucevsek, Vasko Atanasovski ter Marc Ribot & Greg Cohen, Brina, Zlatko Kaučič, Silence ter Katalena.
Leta 1990 je Zavod Druga godba postal član osrednje mednarodne organizacije na področju glasb sveta, Europe Forum of Worldwide Music Festivals – EFWMF. To je mreža 43 festivalov in 13 pridruženih članov sveta iz 20 evropskih držav, ki vključujejo široko paleto in najvišjo kakovost evropskih svetovnih glasbenih festivalov. Člani združenja EFWMF so dobro povezani tudi z državami izven Evrope, predvsem zaradi intenzivnega formalnega in neformalnega mreženja. Člani EFWMF si delijo vizijo, da je svet mozaik številnih lokalnih tradicij in glasbe, različni v izrazu in vsebini a enaki po kvaliteti. EFWMF in njeni člani si nenehno prizadevajo olajšati in okrepiti povezave do drugih evropskih in neevropskih festivalov. Poleg tega je EFWMF pomemben tudi zaradi vzdrževanja komunikacijske povezave med kulturnimi organizacijami, ki se ukvarjajo s splošnimi vprašanji, pomembnimi za organizatorje dogodkov ni glasbene strokovnjake.
GLASBENI PROGRAM
Četrtek, 26. maj:
St Germain (Francija, Mali); 21.00 Kino Šiška
Enkratni francoski dotik glasbenega maga Ludovica Navarra aka St Germain z unikatnim vključevanjem jazza, bluesa in afra v house zvoke. Real Blues is Sure Thing!
Katja Šulc (Slovenija, Mehika); 23.00 Menza pri koritu
Ljubljenka občinstva plesnih urbanih muzik se tokrat razdaja v sodobni romski poeziji, uglasbljeni v mehiškem glasbenem miljeju. Premiera albuma Kamlisàjlan.
Petek, 27. maj:
Saul Williams (ZDA); 19.00 Kino Šiška
Po dveh desetletjih gibanja na robu ameriške pop kulture je edinstven Umetnik z novim delom MartyrLoserKing razpihal meglo in ozvočil smerokaz za prihajajoče čase. Praznik za hip hop sceno, pesnike in igralce ter družbeno angažirano umetnost.
Nneka (Nigerija, Nemčija); 20.30 Kino Šiška
Antropologinja, ki je iz zgodovinsko zglednih primerov afrobeata, rapa, reggaeja in soula ustvarila svojevrsten novodoben globalen glas za enakopravnost in vero v ljubezen. V spominu se še vedno vrti njen sijajen drugodbeni koncert iz leta 2011, a njenih Pravljic še zdaleč ni konec.
Pat Thomas & Kwashibu Area Band (Gana); 22.00 Kino Šiška
Ganski highlife je s pomočjo Strut Records končno dobil potreben vzgonski veter za prelet na ostale kontinente. Pravi čas za iskanje izgubljenih LP zakladov je tu. Na odru obdan z glasbenimi biseri oživi zlati glas Afrike — Pat Thomas.
uKanDanZ (Etiopija, Francija); 23.30 Gala hala
Spoj etiopskih popularnih godb in visokonapetostnega rocka je dosegel nov vrhunec v čustveno nabitih pesmih na koncertih skupine, ki samozavestno poziva na ples.
Orkesta Mendoza (ZDA); 0.15 Menza pri koritu
V Mehiki rojen Sergio Mendoza (ex Calexico) je sinonim za Tucson, Arizono in njegov indie mambo, godbeni vrvež, kjer se okusi mamba, psihadelične cumbie, ranchera in rumbe izmenjujejo z indie-rock držo, mariachi klubuki in, pozor, gospodom Duranom , ki pleše na leseni škatli.
The Comet is Coming (Velika Britanija); 01.00 Channel Zero
Londonska jazzy scena je spet dobila novo energijsko injekcijo. Shabaka Hutchings (Melt Yourself Down, Sons of Kemet) v kontekstu ustvarjalne karibske diaspore širi kompozicijski slog in ga v živo briše s plesno improvizacijo, ki jemlje dih. The Comet Is Coming za sonično mladino in planet starcev.
Afroville (Slovenija); od 23.00 Klub Gromka
Afroville selektorji Bakto, Dinarid in Woo-D spajajo godbe črne celine. Tradicionalni highlife in nafankiran soul dopolnjujejo z vmesnimi vložki afro-cuban in tribal ploščkov. Spoj plesnih ritmov, ob katerih ni mogoče ostati pri miru.
Sobota, 28. maj:
Dinovski-Schuberth (Makedonija, Avstrija); 14.30 Klub Cankarjevega doma
Zelo mlad dvojec iz Linza, ki se po prejetih nagradah in stažu že približuje profesorski veličini, z virtuoznostjo obvladuje pot od Vardarja proti Donavi in se hkrati spogleduje z glasbenim gradivom, ki mu je harmonikarski meh pisan na kožo.
tAman (Bosna in Hercegovina, Slovenija); 16.00 Klub Cankarjevega doma
Spomini na skupino Dertum so še vedno sveži in 20 let je minilo, kot bi vzkliknil aman. Ena od pevk Dertum je na valovih popularnosti novega sevdaha prebudila ljubezen do sevdalink, ki nikoli ne mine. In uspelo ji je s pravo mero.
Dom La Nena (Brazilija, Francija); 19.30 Klub Cankarjevega doma
Potem ko se je nekaj let kalila ob Jane Birkin, je mlada kantavtorica z dokončano elitno šolo violončela vzplamtela na pariški glasbeni sceni. Njeni kolekciji albumov Ela in Soyo zvenita kot uglasbljeni sončni zahod.
Magnetic Ensemble (Francija); od 22.00 Stara mestna elektrarna — Elektro Ljubljana
Kako elektrojazz postane najboljša plesna muzika? Odgovor nudi na okroglem odru zasidran futuristični peklenski glasbeni stroj, ki ga upravlja kirurško precizna posadka glasbenikov z omamljajočimi zvoki in kozmično svetlobo.
SPREMLJEVALNI PROGRAM:
Torek, 24, maj:
21.00, Kino Šiška
Samo prek naših trupel / They Will Have to Kill Us First
Leta 2012 so džihadisti v Maliju prevzeli oblast in prepovedali glasbo. Filmski dokumentarec sledi glasbenikom upornikom, ki so v času cenzure igrali glasneje kot kadarkoli prej.
Četrtek, 26. maj:
17.00 (17.45)*, Pocket Teater
Kam deščica, kam barčica?
(Eka Vogelnik, Brina Vogelnik, Luka Ropret)
Teče potoček, teče mimo hriba, v tolmun se zliva, v vodi se ziba Deščica.
Naša Deščica z živalcami in pesmicami odkriva sebe in svet. Glasbeno-lutkovna igrica za najmlajše (3 - 10 let).
*V primeru, da bo več kot 30 obiskovalcev.
18.00, Ziferblat
Glasba v diaspori
Ena od rdečih niti Druge godbe 2016 bodo nastopi glasbenikov, ki delujejo izven svoje matične domovine, o čemer bodo spregovorili tako letošnji festivalski gostje kot tudi tuji glasbeniki, ki delujejo v Sloveniji.
19.00, Ziferblat
Muz(ik)e: navdihujoče ženske v glasbenem poslu
Okrogla miza o ženskih perspektivah o delovanju v svetu glasbe.
Petek, 27. maj:
13.00 SEM — Slovenski etnografski muzej, Muzejska dvorana
Mambocumbiamanija
Člani zasedbe Orkesta Mendoza bodo predstavili in razložili svoje glasbene sloge, predstavili mambo in cumbio ter pojasnili, kako je americana vplivala na njihovo domačo Arizono.
17.00 Kino Šiška
Saul Williams: Vloga glasbenika v ozaveščanju javnosti
Pogovor z glasbenikom, ki velja za enega najbolj ostrih kritikov ameriške družbe: javno je nasprotoval tako vojni proti terorju kot vojaškemu vmešavanju v Iraku in Afganistanu kot ameriškemu političnemu establišmentu.
Sobota, 28. maj:
18.00, Klub CD
Ian Brennan: Kako glasba umre (ali živi)
Pogovor s producentom, dobitnikom grammyja in pisateljem, ki je v zadnjih dvajsetih letih potoval po globalnih brezpotjih in raziskoval ter snemal manj znane glasbenike in glasbe.
Pripravil: Jaka Jaklič
Uredila: Urška Košir
Splet: Druga godba, Facebook
Vir: Mateja Grahovac, Druga godba
Foto: arhiv Druga godba