31. Grafični bienale Ljubljana - Mednarodni grafični likovni center
Ljubljanski grafični bienale je eden najstarejših na svetu. Letošnji, ki je že 31. po vrsti, hkrati obeležuje svojo šestdeseto obletnico. Na 13 prizoriščih se bo predstavilo več kot 40 umetnikov in zgodilo več kot 60 umetniških in javnih dogodkov. Vabljeni na umetniški dogodek leta v Ljubljani!
Mednarodni grafični bienale poteka že od leta 1955 in je ena najbolj odmevnih grafičnih prireditev na svetu. Z nastankom leta 1955 je postavil Ljubljano in slovensko likovno umetnost v svetovni kontekst. Mednarodni prostor je bienalu priznal status visokokakovostne prireditve, slovenska umetnost pa je zaradi bienala poznana tudi zunaj meja države.
60 LET GRAFIČNEGA BIENALA
3. julija 1955 se je v Moderni galeriji odprla 1. Mednarodna grafična razstava, ki se je ob jubilejni deseti izdaji preimenovala v bienale. V specifičnih geopolitičnih okliščinah nekadnje Jugoslavije, je prireditev postala edinstveno odprto in demokratično prizoišče za srečanja umetnikov z vsega sveta - z močno polariziranega Vzhoda in Zahoda. V estetskem pogledu je bienale sicer podpiral hegemonijo k Zahodu usmerjenega umetnostnega kanona, hkrati pa je samozavestno zagovarjal in spodbujal umetniški pluralizem. Zato je postal eno redkih mest, kjer je imela umetniška produkcija velikega dela sveta, ki je bil takrat izključen iz dominantnega diskurza, priložnost, da se enakopravno predstavi Zahodu. Bienale odtlej nenehno odraža razvoj in spremembe na področju grafične likovne umetnosti ter uživa ugled grafičnega bienala, ki je nadvse radikalno premaknil meje tega medija in na novo opredelil pojem grafike.
Letošnje tematsko izhodišče osrednje razstave bienala, ki bo na ogled v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, je Nad tabo/ti. Misel, v naglici zabeležena v kotu neke risbe nemškega sodobnega umetnika Martina Kippenbergerja. Zdi se kot nerešena enačba ali domneva, ki nakazuje nestalnost podobe, ki jo je mogoče reproducirati ter odpira različne premisleke, ki so porodili koncept letošnjega bienala. Razstava, ki jo pripravlja letošnja kustosinja bienala Nicola Lees, bo združila tradicionalne in sodobne oblike grafične produkcije ter izpostavila njihovo skupno politično in estetsko osnovo.
Enaintrideseti grafični bienale sestavljajo: osrednja razstava Nad tabo/ti (Mednarodni grafični likovni center, Moderna galerija, park Tivoli, Jakopičevo sprehajališče, Galerija ŠKUC, Narodna univerzitetna knjižnica, Galerija Kresija, fasada Mahrove hiše); tradicionalna razstava nagrajenke Maríe Elene González (Galerija Cankarjevega doma); razstava Gilesa Rounda, ki reinterpretira zgodovino bienala (Galerija Jakopič). Osrednjo bienalsko razstavo bodo spremljale razstave nagrajencev prejšnjega, 30. grafičnega bienala ter vrsta drugih razstav in umetniških dogodkov v različnih razstaviščih po vsej Ljubljani.
PROGRAM
31. grafični bienale: Nad tabo/ti
28. 8.−3. 12. 2015
otvoritev 28. avgust ob 19. uri, MGLC
Osrednja razstava:
Nad tabo/ti
prizorišče: MGLC
Kuratorka: Nicola Lees, asistentki kuratorke: Stella Botai in Laura Mclean-Ferris
28. 8.–27. 8. 2015
Spremljevalne razstave:
Becky Beasley: Med spanjem rasteš
prizorišče: Galerija ŠKUC
kurator: Vladimir Vidmar
28. 8.–27. 8. 2015
Giles Round: Ljubljana, 1955 (2015), umetniška interpretacija zgodovine grafičnega bienala
prizorišče: Galerija Jakopič
Razstava nagrajenke 30 grafičnega bienala:
María Elena González, Serija Govorica dreves
prizorišče: Galerija Cankarjevega doma
kurator: Božidar Zrinski
28. 8.–1. 11. 2015
María Elena González je prejemnica osrednje nagrade grandprix za serijo del Govorica dreves, razstavljeno na 30. grafičnem bienalu v Ljubljani (2013). Na samostojni razstavi, na ogled v Galeriji Cankarjevega doma, nagrajeno serijo dopolni z najnovejšo produkcijo, narejeno posebej za razstavo v Ljubljani.
Vzporedne razstave:
Razstava bienalskih plakatov
prizorišče: NLB Galerija Avla
6. 8.−3. 12. 2015
Pripravila: Urška Košir
Vir: Turizem Ljubljana in MGCL
Foto: arhiv MGCL, Jaka Babnik, Urška Boljkovac za Turizem Ljubljana
Spletna stran: MGCL