Zakaj morate vzdrževati fasado nepremičnine
Vzdrževanje pročelja na stavbi je nujno, pa ne samo zato, ker je potem vaša nepremičnina lepša in privlačnejša, temveč tudi zato, da ga zavarujete pred uničevalnimi elementi. Oboje pomaga k temu, da ohranjate in celo povečate vrednost vaše nepremičnine.
Če pročelja na stanovanjski ali poslovni stavbi ne vzdržujete, lahko to sčasoma zniža ceno celotne nepremičnine in posamezne enote (stanovanja) v njej. Mimoidočim pa lahko še kaj pade na glavo in povzroči hude poškodbe. Predvsem pa lahko nevzdrževanje fasade pomeni nepričakovane stroške, ki so lahko zelo visoki.
Pri individualnih stavbah je za vzdrževanje teh odgovoren njihov lastnik, medtem ko je v primerih večstanovanjskih stavb upravnik stavbe zadolžen, da skupaj z etažnimi lastniki kot dober gospodar poskrbi za strokovno in finančno optimalno vzdrževanje stavbe v celotni življenjski dobi.
Najosnovnejši preventivni ukrep za zagotavljanje funkcionalnosti in lepega videza fasade vaše nepremičnine je letni pregled poslopja. Lastnik objekta naj vsaj enkrat na leto pregleda stanje pročelja in vseh gradbenih detajlov na objektu, ki bi lahko vplivali na nastanek poškodb fasade.
Na estetski videz in funkcionalnost fasade lahko vpliva naslednje oz. jo lahko celo trajno poškoduje:
• neustrezni gradbeni zaključki
• poškodbe odtočnih cevi in drugih kleparskih izdelkov
• razpokane dilatacije
• napačno vgrajene okenske police in drugi moteči detajli na objektu in v njegovi okolici.
Če ugotovite zatekanje vode, mehanske poškodbe, pojav alg in plesni ali razpoke na fasadi, morate o tem takoj obvestiti ustreznega izvajalca zaključnih gradbenih del, ki bo pojav proučil in napako odstranil.
Pa še nekaj. Z energetsko sanacijo fasade lahko prihranite dragoceno energijo in nepotrebne stroške, to še posebno velja za starejše nepremičnine. Naknadno toplotno izolacijo lahko kadarkoli namestite na zunanji in notranji strani. Investicija se zaradi manjših stroškov za ogrevanje večinoma povrne v nekaj letih. Z energetsko sanacijo boste poleg prihranka pridobili tudi večje udobje bivanja.
Ne pozabite! Bolj ko s prenovo fasade odlašate, še huje, če jo redno ne vzdržujete, večje so poškodbe in s tem povezani stroški. Prevečkrat se zgodi, da sanacijo začnemo šele takrat, ko so poškodbe že zelo vidne, in so potem tudi stroški prenove fasade občutno višji.
Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine
(Na sliki: Stolpnica R5)