Kateri stanovanjski tip ste?
Ste tik pred nakupom ali najemom stanovanja? Pozor – pravega lahko najdete šele, ko poznate svoj osebni stanovanjski profil, v Veliki knjigi o urejanju stanovanja pišeta Sigrid Brauer in Kurt Gustman. Šele tako namreč vemo, kaj nam je prijetno in kaj neprijetno ter se izognemo slabemu počutju v nepremičnini.
Odgovor na to, kateri tip ste, se skriva v delovanju vaših možganov. V grobem gre takole: trije deli – možgansko deblo, vmesni možgani in veliki možgani – imajo vsak svojo zgradbo in svoje funkcije. »V svojem sodelovanju in nasprotnem delovanju določajo ti predeli človekovo obnašanje – tudi naše stališče do stanovanja,« pišeta avtorja.
Obstajajo trije jasni stanovanjski profili – gnezdni, grajski in pribežališčni. Možgansko deblo je odločilno pri gnezdnem tipu, vmesni možgani so odločilni pri grajskem tipu in veliki možgani usmerjajo pribežališčni tip. Preverite torej, v katerem se najbolj prepoznate.
GNEZDNI TIP PRISEGA NA UDOBJE
O temeljni strukturi gnezdnega tipa odloča možgansko deblo, ki usmerja nagonsko področje zaznavanja in je najstarejši del, ki se je v razvojni zgodovini izoblikoval pred milijoni let. Gnezdni tip si tako želi varnosti in »topline gnezda«. Stremi k harmoniji, rad posega nazaj v izkušnje in tradicijo. Ne mara velikih sprememb. Dobro se počuti v majhnih prostorih, zato tudi večje navadno razdeli na več manjših prijetnih kotičkov. Niso mu všeč veliki in nerazčlenjeni prostori. Rad ima sobe s
koti, nišami in pomoli.
Stanovanje opremi in okrasi do zadnjega kotička. Pohištvo izbira glede na tradicijo, všeč so mu okrogle in vijugaste linije ter mehke blazine. Priljubljeni so tudi podedovani kosi in spominki, le nerad se loči od starega. Posebej rad ima naravno, zato se obkroža z lesom v toplih tonih in pletarskimi izdelki. Na naravne odtenke prisega tudi, ko gre za preproge, blago in tapete. Hladnih barv, močnih kontrastov in hladnih materialov (npr. steklo, krom, marmor) ter ostrih linij ne mara. Prav tako ga ne privlači neposredna svetloba, saj je zaljubljen v zastrto svetlobo svetilk, najbolje iz več virov.
GRAJSKI TIP SE OBRAČA PO MODI
Obnašanje grajskega tipa določajo vmesni možgani, ki v ospredje postavljajo obrambo lastnega ozemlja, tekmovalnost in status. Stanovanje zato mora izžarevati mogočen vtis: rad ima velike sobe z obilo svetlobe in odprtimi prehodi med njimi ter velike okenske površine in proste stene. Je dinamičen in vitalen tip človeka, ki potrebuje veliko prostora in občutka svobodnega gibanja.
Pri opremljanju prednost daje novostim in modi, zato opremo tudi rad menja. A postopoma, saj ima rad izbrane in dragocene stvari. S svojim stanovanjem želi navdušiti in spodbuditi, zato izbira močne barve in nenavadna nasprotja ter velike kose pohištva s širokimi površinami. Rad ima kovino, kamen in bleščeče materiale. Izogiba se majhnim delom, ki učinkujejo malenkostno, ter vsemu, kar bi delovalo preveč igrivo in krhko.
PRIBEŽALIŠČNI TIP JE INDIVIDUALIST
Stanovanje pri tem tipu predstavlja zatočišče pred zunanjim svetom. Usmerjajo ga namreč veliki možgani, ki človeku dajejo samozavest, potrebo po samouresničevanju in sposobnost za načrtno ravnanje. Ta tip ima tako rad prostore pod streho, sobe ob notranjih dvoriščih ali takšne, ki se odpirajo na gosto zaraščen vrt. Vsak prostor v stanovanju je jasno razčlenjen in podrobnosti so skrbno načrtovane, saj so osebe tega tipa navadno perfekcionisti.
Priljubljeno je pohištvo jasnih geometrijskih oblik in po možnosti večnamensko. Prevladujejo hladne barve ter črna, bela in siva. Raje kot modne trende izbere avantgardne oblike, ki se kasneje izkažejo za moderne klasike.
»Prebivalci zatočišča« ne marajo nekoristnega okrasja, kričečih barv ali močnih kontrastov. Tudi velike, nezavarovane okenske površine in premočna svetloba jim ne ustrezajo. Nad novostmi so navdušeni, ko so prepričani o njihovi tehnični ali formalni odličnosti.
Torej, kateri tip ste vi?
(na sliki: 2-sobno stanovanje v Črnučah)