Prodajate nepremičnino: o proviziji

Višino provizije določa zakon o nepremičninskem posredovanju in ta je največ 4 % (+ DDV) vrednosti sklenjenega posla, pri katerem je posredoval nepremičninski posrednik. V zadnjih 20 letih so se izoblikovale različne regionalne poslovne prakse. V Ljubljani je praksa taka, da si kupec in prodajalec razdelita strošek provizije in plačata nepremičninskemu posredniku vsak po 2 % (+ DDV) vrednosti sklenjenega posla.

Nepremičninski posredniki v splošnih pogojih različno določijo, katere aktivnosti, poleg osnovnega posredovanja pri prodaji nepremičnine, še zajema strošek provizije. Šteti, koliko ogledov je opravil nepremičninski posrednik, in se spraševati, ali je upravičen do plačila provizije, ni smiselno, kajti nikjer ni določeno, koliko ogledov mora posrednik opraviti, da bi bil upravičen do obračuna provizije; pomembno je, da je spojil kupca in prodajalca.

Večina strank pa na to gleda iz drugega, napačnega zornega kota in uspešnost nepremičninskega posrednika meri drugače, saj ne razume njegove primarne vloge.

Če je nepremičninski posrednik uspel nepremičnino prodati že s prvim ogledom ali po le nekaj teh, menijo, da ni upravičen do plačila dogovorjene višine provizije, češ da je imel nične ali minimalne stroške. Tako po njihovem ta nepremičninski posrednik ni izjemno sposoben in učinkovit, čeprav jim je pripeljal idealnega kupca in so z njegovim posredovanjem neverjetno hitro prišli do svojega cilja – prodati nepremičnino.

Učinkovitost nepremičninskega posrednika se ne meri s čim večjim številom ogledov, temveč s hitrostjo prodaje nepremičnine s čim manj ogledi. Velikokrat nepremičninski posredniki sicer opravijo večje število ogledov, kajti niso vse nepremičnine tržno zanimive in tudi idealnih kupcev je vse manj, saj tudi oni cenijo svoj denar.

Nepremičninski posrednik je v vsakem primeru upravičen do plačila provizije ne glede na število opravljenih ogledov.

Učinkovite nepremičninske agencije običajno zaračunajo polno provizijo in s tem lahko poslujejo bolje in sodelujejo na nepremičninskem trgu – povečajo možnost prodaje. Hkrati pa zagotavljajo maksimalno profesionalnost, aktivnost in varnost nepremičninskega poslovanja ter vlagajo sredstva v lasten razvoj, v izboljševanje procesov, v profesionalizacijo nepremičninskega trga, zato se večinoma držijo splošne poslovne prakse, značilne za geografsko področje, v katerem poslujejo, in v zakonsko določenih predpisih. Poleg tega zagotavljajo odškodninsko zavarovanje, pravno varnost, skrbijo za stranke, aktivno tržijo nepremičnine po sodobnih marketinških strategijah, skrbijo za svoj ugled ter s preverjenimi poslovnimi partnerji (odvetniki, pravniki, notarji, bankarji …) skrbijo tudi za to, da posel poteka gladko s čim manj zapleti do uspešne sklenitve prodajnega procesa.

Na drugi strani pa nekateri nepremičninski posredniki o višini provizije individualno odločajo na podlagi lastne nekonkurenčnosti (laže prevzemajo posel, a imajo zato slabša prodajna izhodišča, saj težje sodelujejo z drugimi nepremičninskimi posredniki), slabih pogajalskih veščin, tržnosti nepremičnine, sorodstvenih vezi, poznanstev, stalnih strank, lastnih stroškov poslovanja (samostojni podjetniki imajo manjše stroške od večjih agencij in preživijo z manj denarja), stanja na trgu ipd.

Torej, kaj je bolje? Plačati polno provizijo sposobnemu in zaupanja vrednemu nepremičninskemu posredniku z večjim tržnim deležem in odličnimi referencami ali izbrati posrednika, pri katerem ste si izpogajali nično ali nižjo provizijo in tako zaupali prodajo in pogajanja za prodajo vaše nepremičnine osebi, ki si ni sposobna izpogajati niti lastne plače?

Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine

(Foto: Mateja Jordović Potočnik)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.