Prodam nepremičnino: vmes se je ne splača oddati v najem

Če se odločite svojo nepremičnino prodati, vam odsvetujem, da jo med prodajo tudi oddajate, torej da v njej prebiva najemnik ali več njih.

Pomembno je, da imate popoln nadzor nad videzom in stanjem nepremičnine, zaradi ogledov te. Če pa v stanovanju/hiši prebiva najemnik, se boste vedno živčno spraševali, ali ga res ne bo med ogledom doma, ali je res pospravljeno in čisto tako, da bo nepremičnina privlačna za morebitnega kupca …

Treba se je zavedati, da imata po navadi najemnik in lastnik stanovanja nepremičnine različen odnos do nje. Velikokrat se zgodi, da ima najemnik razmetano po hiši, medtem ko lastnik, ki nepremičnino prodaja, ob svetovanju nepremičninskega agenta običajno poskrbi, da je to pospravljeno, očiščeno in pripravljeno za oglede. Vse skupaj namreč lahko občutno vpliva na ceno in prodajljivost nepremičnine.

Poleg tega so najemniki v Sloveniji zelo zaščiteni. Pri prodaji nepremičnine, ki se hkrati oddaja, se lahko zaplete tudi pri odselitvi najemnika. Odvisno tudi od najemne pogodbe, je treba pri oddaji stanovanja nepremičnine upoštevati odpovedni rok ali upati, da se lahko z najemnikom dogovorite za hitrejšo odselitev kot prvotno dogovorjeno, če je za to potreba zaradi novega najverjetnejšega lastnika te nepremičnine.

“Toda, medtem ko prodajam, lahko za stanovanje v tem času tudi kaj zaslužim. Ali ni zato dobro, ga ga vmes oddajam?”

Dober nepremičninski agent se bo potrudil, da se nepremičnina proda čim hitreje po najboljši možni ceni za prodajalca. To bi moral biti vaš cilj, ko se odločite za prodajo. Po naših izkušnjah pa lahko zaradi sočasnega oddajanja hiše iztržite občutno manj, tudi če jo prodate sprejemljivo hitro, z najemnino pa bi težko rekli, da zaslužite toliko, da bi se vam to kakorkoli splačalo.

Naj ponazorim to s primerom. Lastnici stanovanja, ki ga je prodajala, smo svetovali, naj ga ne oddaja. A nasveta ni upoštevala. Stanovanje je bilo vredno 210.000 evrov. Vmes so nastala kratkotrajna trenja na ljubljanskem nepremičninskem trgu in ga je želela iz strahu prodati prvemu resnemu kupcu. Zanj je iztržila 170.000 evrov, od najemnine pa dobila manj kot 9.600 evrov (neto 6.480 evrov). Tako da je na koncu stanovanje prodala za 33.000 evrov manj, kot bi lahko, če bi upoštevala naš nasvet.

Torej, če je stanovanje prodajljivo in se prodaja transparentno po tržni ceni, potem ga ne oddajajte, ker boste le izgubili na vrednosti, zaslužili pa bore malo.

Napisala: Mateja Todić Curk

(na sliki: stanovanje naprodaj)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.