Prodajate nepremičnino: o proviziji, drugič
V zadnjih 20 letih so se izoblikovale različne regionalne poslovne prakse, kar zadeva višino in način izplačila provizije za posredovanje pri prodaji nepremičnine. Kljub temu, tudi zaradi neurejenih razmer pri nas, se ob tem pojavljajo različna vprašanja, še huje pa je, da lahko nanje dobite zelo različne odgovore.
Višino provizije določa zakon o nepremičninskem posredovanju in ta je največ 4 % (+ DDV) vrednosti sklenjenega posla, pri katerem je posredoval nepremičninski posrednik. V Ljubljani pa je praksa taka, da si kupec in prodajalec razdelita strošek provizije in plačata nepremičninskemu posredniku vsak po 2 % (+ DDV) vrednosti sklenjenega posla.
Kot sem že poudarila, učinkovitost nepremičninskega posrednika se ne meri s čim večjim številom ogledov, temveč s hitrostjo prodaje nepremičnine s čim manj ogledi. Velikokrat nepremičninski posredniki sicer opravijo večje število ogledov, kajti niso vse nepremičnine tržno zanimive in tudi idealnih kupcev je vse manj, saj tudi oni cenijo svoj denar. Kakorkoli že, nepremičninski posrednik je v vsakem primeru upravičen do plačila provizije, ne glede na število opravljenih ogledov.
Lastnik nepremičnine si mora želeti, da se njegova nepremičnina proda čim prej, po najboljši možni ceni. In hitreje nepremičninskemu posredniku to uspe, tem bolje, kajne? Osebno iskreno menim, da je to veliko vredneje, kot pa ali je nepremičninski posrednik opravil večje število ogledov. To nekateri ovrednotijo, kot da se je dejansko bolj potrudil, več delal, kot če mu uspe vašo nepremičnino dobro prodati s čim manj ogledi.
Se pa pri tem dogaja še nekaj. Velikokrat nepremičninski posredniki opravijo tudi nadpovprečno število ogledov. V Ljubljana nepremičnine smo tako imeli zelo ekstremen primer, ko smo za prodajo stanovanja na Novi grbini potrebovali kar 120 ogledov v dveh letih.
Prodajalec pri tem sicer vidi, da se nepremičninski posrednik dejansko trudi prodati njegovo nepremičnino, a se v želji zmanjšati provizijo spomni nečesa drugega, zakaj ta nepremičninski posrednik naj ne bi bil upravičen do dogovorjene provizije za svoje delo; češ da lastnika ni pisno obveščal o poteku prodaje (ali je bilo to v pogodbi o posredovanju?) ali da ni bil strokoven, in še kaj bi se našlo.
Ne zanikam, da je na trgu veliko neprofesionalcev, zato v svojih zapisih opominjam, da si res najamite dobre nepremičninske agencije in posrednike. Ti vam bodo namreč s sklenitvijo pogodbe o posredovanju pripravili tudi načrt promocije in prodaje vaše nepremičnine z vsemi potrebnimi aktivnostmi.
To pogodbo tudi dobro preberite. Saj veste, poznejših reklamacij nihče ne sprejme.
Zaupanja vredna nepremičninska agencija bo sproti dokumentirala vse svoje aktivnosti, ki bodo vodile do prodaje vaše nepremičnine.
Naj za konec še enkrat poudarim, da število ogledov ne vpliva na (ne)plačilo provizije. Nanjo vpliva prodaja nepremičnine. Ali je bilo ogledov več ali manj, je za provizijo irelevantno.
Kar pa bi si morali želeti vi, je, da vašo nepremičnino nepremičninski posrednik proda čim hitreje po najboljši možni ceni.
Napisala: Mateja Todić Curk (Ljubljana nepremičnine)
(na sliki: stanovanje v Šiški)