Kupujete nepremičnino: kdaj dejansko postanete njen ponosni lastnik

Plačali ste kupnino. Prevzeli ste ključe svoje nove nepremičnine. Čestitke! A pozor, to še ne pomeni, da ste uradno tudi njen lastnik. Torej, kdaj dejansko postanete lastnik svoje nove nepremičnine, ki ste jo kupili?

Pravni lastnik nepremičnine postanete, ko jo pristojno sodišče vpiše v zemljiško knjigo oz. zapiše, da ste vi njen lastnik.  Ta vpis sicer ni vedno možen takoj.

Sama kupnina in prevzem ključev torej nista dovolj. Prenos lastninske pravice na nepremičnini, stanovanju, hiši je kompleksen postopek, ki med drugim vključuje podpis prodajne ali menjalne pogodbe, overitev pogodbe, vložitev predloga za vpis v zemljiško knjigo z overjeno pogodbo, odločitev sodišča o vpisu v zemljiško knjigo, pravnomočnost sklepa o vpisu v zemljiško knjigo itd.

Torej, lastninsko pravico na nepremičnini pridobite z vknjižbo v zemljiško knjigo. Ta se opravi na podlagi zemljiškoknjižnega predloga in priložene overjene prodajne pogodbe z overjenim zemljiškoknjižnim dovolilom. Oba dokumenta morata biti pravilno sestavljena, da izpolnjujeta pogoje za vpis v zemljiško knjigo.

Za pridobitev lastninske pravice je pogoj, da prodajalec, ki je v zemljiško knjigo vpisan brez bremen, overi svoj podpis pri notarju in izpolni davčne obveznosti. V skladu z dogovorom, običajno po plačilu celotne kupnine, prodajalec izroči overjeno pogodbo kupcu, ki jo skupaj z predlogom za vpis v zemljiško knjigo odnese na pristojno okrajno sodišče.

Od leta 2011 dalje lahko elektronski zemljiškoknjižni predlog vložite izključno v elektronski obliki. Glede na določbe Zakona o zemljiški knjigi notar vloži elektronski zemljiškoknjižni predlog kot pooblaščenec predlagatelja oziroma v elektronsko obliko pretvori in hrani listine drugih predlagateljev, ki so podlaga predlogu.

Sodišče na dan vložitve predloga za vpis v zemljiško knjigo s plombo objavi začetek postopka za vpis kupca v zemljiško knjigo. Na sodiču obravnavajo zadeve po vrstnem redu, kot so bili predlogi v zemljiško knjigo vloženi.

Napisala: Mateja Todić Curk

(foto: Mateja Jordović Potočnik)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.