Najemate nepremičnino: kdo plača provizijo agenciji in koliko
Po ogledih ste se odločili, da boste najeli določeno stanovanje v Ljubljani. Za lastnika stanovanja ga je oglaševala nepremičninska agencija. Pri podpisu najemne pogodbe pa nenadoma odkrijete, da boste morali plačati provizijo agenciji v višini ene mesečne najemnine. Tega vam v celotnem postopku ni povedal nihče. Zato ste presenečeni. Pa je to normalno? Sprejemljivo?
Najprej naj poudarim, da vas pri branju najemne pogodbe ne bi smelo nič presenetiti. Vse podrobnosti bi vam moral nepremičninski agent razložiti, vas opomniti že pred ogledom nepremičnine ali vsaj med ogledom. Tako da zgornje v tem smislu vsekakor ni sprejemljivo.
Višina provizije za posredovanje pri najemu ali oddaji nepremičnin v Sloveniji ni zakonsko omejena, je prepuščena delovanju trga in se določa glede na poslovno politiko posamezne agencije, običajno pa znaša od ene do dveh mesečnih najemnin, za večletna najemna obdobja pa do štiri mesečne najemnine.
Naj za primerjavo omenim najemanje nepremičnine v Londonu. Agencija tam praviloma zaračuna 15–20 % provizije od kar celotne cene dolžine najemne pogodbe. Vzemimo za primer najem stanovanja za 500 evrov mesečno za dobo dveh let. V Londonu agencija zaračuna višino provizije od celotnega najema, ki je v tem primeru 12.000 evrov, kar znaša 1.800–2.400 evrov provizije.
V Ljubljani zaračuna nepremičninska agencija za isto časovno obdobje običajno eno ali največ dve mesečni najemnini, torej 500 oziroma 1.000 evrov. Preprost izračun ponazarja, da je provizija pri nas občutno nižja/ugodnejša.
V Avstriji agencije, ki delujejo v okviru skupine RE/MAX, nepremičnine po navadi niso pripravljene posredovati brez ekskluzivne pogodbe in plačila 6-odstotne provizije. Pri tem prodajalec in kupec plačata vsak po 3 %, pri najemu pa obe stranki plačata 1- ali 2-mesečni najemnini.
Pojavlja pa se še drugo vprašanje: kdo naj plača najemniško provizijo? Najemnik, najemodajalec ali oba? Kadar smo v koži najemnika, želimo, da plača najemodajalec. Kadar smo v koži najemodajalca, obrnemo prepričanje, in sicer naj plača najemnik. V poslovni praksi pa so možne in nesporne vse tri možnosti.
Od poslovne politike agencije je odvisno, ali bo provizijo plačal samo najemnik, samo najemodajalec ali pa oba. Vaša naloga pa je, da se o tem pravočasno pozanimate in se tako izognete kasnejšim presenečenjem in nepotrebni slabi volji.
Sicer pa se takšna provizija plača le ob sklenitvi najemne pogodbe. Dokler te ni, nepremičninska agencija ni upravičena do provizije.
Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine
(Foto: Mateja Jordović Potočnik)