Zmajski most
Ste vedeli, da je na mestu današnjega Zmajskega mosta nekoč stal Mesarski?
Na mestu, kjer danes stoji znameniti Zmajski most, je včasih stala le brv čez Ljubljanico, leta 1820 pa so tam zgradili Mesarski most. Pobuda za gradnjo je bila dana že leta 1815, a se je vse skupaj zavleklo do leta 1819, zaradi zapleta glede cene hiše, ki je stala na poti. Lastnica hiše ni želela prodati, dokler je ni v to prisilila odločba sodišča. Zapletlo se je tudi pri financah za most, saj je okrožni urad zahteval, da zanj največ prispevajo Šempetrčani (most je namreč takrat povezoval Šempetrsko predmestje s Šolskim trgom) in Poljanci. Prvi so se s predlogom strinjali, medtem ko so drugi sprva trdili, da mostu sploh ne potrebujejo.
Leta 1834 so na začetku današnje Resljeve ceste začeli graditi novo hišo Janez Urbasa, ki je stala nasproti mostu in ustvarjala Resljev trg pred mostom. Da bi Mesarski most povezali z železnico, se je leta 1857 zavzel kaplan Jernej Lenček in čez mnoga leta so se začela pogajanja za odkup Urbaseve hiše in mestna občina jo je odkupila leta 1882. Posel za ureditev nove Resljeve ceste, preko odprtega zemljišča po rušitvi hiše, čez polja in travnike Pekovske zadruge pa vse do kolodvora, je dobila Kranjska stavbna družba, ki je cesto zgradila leta 1883.
Za časa županovanja Ivana Hribarja je bil ob robu srednjeveškega jedra zgrajen jubilejni most. Zgradili so ga v čast štirideseti obletnici vladanja cesarja Franca Jožefa I. in kot nadomestilo za leseni Mesarski most, ki je stal prej na istem mestu, a je bil poškodovan v znamenitem ljubljanskem potresu 1895.,Občinski svet je sprejel odločitev za gradnjo po načrtih arhitekta Jurija Zaninovicha, ki je predvidevala železobetonsko konstrukcijo. Gre za prvi železobetonski most v tem delu Evrope, ki je tehnična inovacija svojega časa, Bregova premošča en sam betonski lok, okrašen z ograjami in detajli. Letnici na zunanji strani mostu 1848 – 1888 in inicialke FJ, v pozlačenem reliefu iz brona, označujeta, da je bil narejen v čast avstrijskega cesarja Franca Jožefa in v spomin na jubilej njegove 40 letne vladavine. Promet čezenj je stekel 1901, dokončali pa so ga 6 let kasneje. Štiri zmaje, ki so kovani iz bakrene pločevine, je mestni odbor najprej zavrnil kot predrage, vendar so se kasneje vendarle odločili za njih. Zmaje je izdelala tovarna kovinskih predmetov in elementov iz Dunaja, izpod rok tamkajšnjih rok pa prihaja tudi betonska fasada mostu, ki je klasičen primer secesijske umetnosti pri nas. Most se je sprva imenoval ‘Jubilejni most, zaradi prepoznavnih štirih zmajih, povzetih iz ljubljanskega grba pa se ga je sčasoma med ljudmi prijelo ime Zmajski most. Temeljito je bil obnovljen v 80. letih prejšnjega stoletja.
Pripravila: Urška Košir
Foto:B. Gradnik, D. Wedam, oba za Turizem Ljubljana
Viri: Mesarski most - Zmajski most, Ljubljanske metamorfoze, Darinka Kladnik, Tiskarna Ljudske pravice, Ljubljana 1991
http://www.slovenia.info/?arhitekturne_znamenitosti=769&lng=1
http://www.ljubljanapametnomesto.si/v_fokusu/arhitektura/arhitektura_v_ljubljani_skozi_cas