Stanovanja v Ljubljani: kaj vam številke zamolčijo
V Ljubljani je za prodajo in oddajo na voljo veliko nepremičnin. A to ni ravno spodbuden podatek, saj je ponudba teh zelo slaba. Problem pa povzroča tudi dejstvo, da se vse manj gradi.
V Sloveniji so lani zgradili manj kot 3500 stanovanj. Po večini so jih gradila manjša zasebna podjetja, in ne velika gradbena podjetja, s katerimi vemo, kaj se je v minulih letih, žal, zgodilo.
Pa še nekaj. 3500 se vam morda zdi še dokaj visoka številka. A pogled je drugačen, če vam hkrati povem, da je od tega samo 130 na novo zgrajenih stanovanj v Ljubljani. 130 in nič več.
Za primerjavo poglejmo Dunaj. Tam naj bi do konca leta 2015 zgradili kar 14.000 novih stanovanj. Še več, tam trenutno poteka slabih 200 gradbenih projektov. Nobeno drugo mesto v Evropi ne vlaga toliko v novogradnje kot ravno Dunaj.
Vendar to še ni vse. V avstrijski prestolnici niso pozabili niti na rabljena stanovanja. Za njihovo sanacijo porabijo 200 milijonov evrov na leto.
Ampak zakaj bi vas ti podatki o skorajda zastali gradnji novih nepremičnin v Ljubljani, da o neobstoječi sanaciji rabljenih ne govorimo, in popolnoma drugačni sliki na Dunaju morali zanimati? To, kar se počne na Dunaju, vodi v nižanje cen na tamkajšnjem nepremičninskem trgu. Več novih stanovanj, ki zadovoljijo stopnjo povpraševanja po teh – še posebno, ker graditev novih nepremičnin pomeni tudi zaposlovanje – nižje cene stanovanj, prijazno okolje za pridobitev stanovanjskih posojil … Slika vam je jasna.
Medtem pa se v Ljubljani skorajda ne gradi, sanacije rabljenih stanovanj ni, povpraševanja po stanovanjih je dovolj, a ponudba teh na trgu je zelo slaba.
To žal pomeni dokaj nestabilen nepremičninski trg, ne samo nestabilen, ampak tudi nepredvidljiv. Zato so vse špekulacije, razmišljanja o tem, kdaj je pravi čas kupiti ali prodati nepremičnino, brezpredmetne.
Res je, cene rabljenih stanovanj v Ljubljani se že nekaj časa nižajo in so trenutno na ravni iz začetka leta 2006. Naj k temu še dodam podatek, da so prav rabljena stanovanja v Ljubljani v zadnjih štirih letih izgubila največ vrednosti.
To morda zveni kot dobra vest. Vendar ta podatek samo pove, da je na trgu veliko povpraševanje, ponudba teh stanovanj pa zelo uboga.
Naj ob tem dodam, da se danes bolje in hitreje prodajo kakovostnejše nepremičnine. Na tem blogu sem že pisala o tem, da edini dejavnik pri prodaji nepremičnine ni samo cena, temveč tudi prodajljivost nepremičnine. To je danes še toliko bolj ključno kot pa na primer pred 8 leti, vključno z lokacijo.
Zato je lahko zgornja statistika tudi nekoliko zavajajoča, saj se cene rabljenih stanovanj na dobrih lokacijah po Ljubljani v resnici ne spreminjajo tako občutno. Cene se nižajo predvsem v okolici Ljubljane. Kot sem že pisala, se recimo zdaj splača prodati prodajljivo nepremičnino v Ljubljani in za nižjo ceno kupiti večjo, še vedno pa kakovostno, nepremičnino v obrobju Ljubljane.
Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine
(foto: D. Mladenović)