Prodajate nepremičnino: kako določiti prodajljivo ceno
Veliko nepremičnin v Ljubljani se preprosto prodajajo predolgo časa. Za to je lahko več razlogov, eden izmed najpogostejših je previsoka začetna cena. Opažam, da zasebniki velikokrat ceno svoje nepremičnine določijo glede na videz, ki ga primerjajo z drugimi oglasi na nepremičninskih portalih. A to ni pravi pristop.
Lastniki nepremičnin različno določijo ceno. Nekateri za pomoč prosijo cenilce, ki jih lahko najamejo nepremičninski agenti, še vedno pa je eden izmed najpogostejših načinov ta, da jo določijo lastniki nepremičnin sami bolj ali manj na podlagi lastnih občutkov.
Opažam, da veliko lastnikov določi ceno tako, da svojo nepremičnino primerja s »podobnimi« oglasi. Pri tem se celo po večini zanašajo na slike drugih nepremičnin.
Zavedati se je treba, da se vsak kupec vpraša, ali je cena za nepremičnino, ki jo želi kupiti, primerna. Logično je, da kupec želi kupiti nepremičnino za čim manj denarja, prodajalec pa jo želi prodati za čim višjo ceno. Cena, pri kateri se srečata, je tržna cena nepremičnine.
V Ljubljana nepremičnine izhodiščno ceno nepremičnine določimo na podlagi več dejavnikov. V agenciji smo specializirani prav za območje Ljubljane in njeno okolico, zato imamo podroben pregled nad stanjem nepremičninskega trga v Ljubljani.
Nismo pa samo opazovalci in analitiki, temveč se ukvarjamo s prodajo in nakupom nepremičnin v Ljubljani. Zato smo o razmerah na terenu dobro obveščeni.
Poleg tega ceno določimo ob pomoči osebnega ogleda nepremičnine (hiše ali stanovanja in poslopja, v katerem je to stanovanje). Za nas je pri tem pomembnih ogromno dejavnikov, kot so opremljenost nepremičnine, starost, velikost, lega, lokacija znotraj stavbe in stavbe same, pogled iz nepremičnine, razporeditev prostorov v njej idr.
Na podlagi vsega naštetega določimo izhodiščno prodajno ceno nepremičnine, prodajalcu, tj. njenemu lastniku, pa svetujemo, da jo lahko poviša za največ 5 %.
Cilj, ki ga moramo doseči, je namreč večje povpraševanje. Če lastnik s ceno ne pretirava, kar se žal dogaja, ga potencialni kupci jemljejo bolj resno, saj vedo, da z njim ne bodo izgubljali časa.
Cilj je tudi, da se izhodiščna cena ohrani, ne pa da se neresno poskuša z veliko višjo ceno, in to na škodo povpraševanja po nepremičnini.
Če je cena primerna, se lahko celo zgodi, da pogajanj o njej ne bo.
Torej, če prodajalec postavi previsoko ceno, se redko kdo sploh odloči za ogled, stanovanje pa je v takšnem primeru zelo težko oziroma nemogoče prodati.
Zato svetujem, naj nepremičnino bodisi oceni pooblaščeni cenilec bodisi naj se prodajalec za priporočeno prodajno ceno posvetuje z nepremičninskimi posredniki. Ti dejansko najbolj poznajo cene na trgu, zato vedo, za približno koliko se je v zadnjem obdobju prodala podobna nepremičnina na določeni lokaciji.
Napisala Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine
(na sliki: 2-sobno stanovanje v Podutiku)