Notranja oprema: 5 zlatih pravil za kakovostnejši dom
Ko se lotite opremljanja ali prenove stanovanja, ste seveda vedno omejeni z razpoložljivimi financami. Čeprav velja modri rek, nimam toliko denarja, da bi kupoval poceni, pa si vendar le redki lahko privoščite izključno najboljše. Nekje je torej treba zategniti pas. A pri nekaterih kosih si z varčevanjem naredite bolj medvedjo uslugo …
»Danes se ljudje vedno bolj držijo načela, manj je več, in raje dalj časa varčujejo za boljše kose,« pove arhitektka Irmina Klenovšek iz studia Arhideja, ki se ukvarja s projektiranjem in notranjim opremljanjem prostorov. Kultura bivanja po njenih besedah postaja vse pomembnejša vrednota in počasi spodriva potrošništvo in vpetost v stalno kupovanje poceni in slabih stvari, ki trajajo eno ali dve sezoni, kar je tudi izrazito neekološko.
»Stanovanje raje opremljajte postopoma in z boljšimi izdelki, kot da kupite vse naenkrat in slabše kakovosti. Dobro izdelani in dizajnirani kosi se bodo ohranili skozi več generacij,« poudarja Klenovškova.
Kje pri opremljanju prostorov pa je še posebej nespametno varčevati? S pomočjo strokovnjakinje smo sestavili 5 zlatih pravil, ki naj vas spodbudijo vsaj k temu, da pred nakupom dvakrat premislite.
1. Prvo je tudi najbolj očitno – pri opremi, ki je neposredno povezana z vašim zdravjem, to so postelja, stoli in kavč, naj ne bo kompromisov. Ker tretjino življenja prespimo, presedimo pa ga verjetno polovico ali še več.
2. Kakovost je – jasno – nujna pri vgradnih elementih, ki imajo dolgo življenjsko dobo. To so na primer parket, keramične ploščice in delovni pulti.
3. Prehajamo na manj očitno, ki je pogosto v celoti pozabljeno. Svetila. Ne ponujajo samo estetskega elementa, temveč v prostoru ustvarjajo razpoloženje in močno vplivajo na naše počutje in tudi zdravje. Kakovost lahko ustvari samo kakovost.
4. Tudi pri barvanju prostorov velja razmisliti. Pralne barve so od običajnih dražje, a na dolgi rok si boste za odločitev hvaležni. Nudijo posebno zaščito in možnost čiščenja, zato bo vnovično pleskanje potrebno šele, ko si boste zaželeli drug odtenek. Lahko jih uporabite tudi v kopalnici namesto ploščic, še posebej pa so dobrodošle v otroških sobah.
5. Preproge so nekoč uporabljali zaradi mrzlih tal, danes pa je vse bolj razširjeno talno gretje in njihova vloga je postala predvsem dekorativna. Če zanje niste pripravljeni odšteti nekoliko več, se jim raje enostavno odpovejte. Cenene preproge hitro izgubijo estetskost, se težko čistijo in kmalu postanejo leglo pršič in umazanije. Takšne pike na i pa si gotovo ne želite.
Za konec Klenovškova poudari še, da so stvari danes povsem razvrednotene in skrajni čas je, da trend obrnemo. »Držite se načel, ki jih narekuje umetnost preprostosti, in se tistim delom notranje opreme, ki si jih res želite, raje posvetite na dolgi rok in za njih varčujte. Ko si enkrat privoščiš zares kakovosten izdelek, ki ima zgodbo in dušo, tega nikoli ne obžaluješ.«
(na sliki: 2-sobno stanovanje v Centru Ljubljane)