Najemate nepremičnino: kako se pripraviti za ogled
September in oktober sta meseca, ko je največ povpraševanj za najemniška stanovanja. To niti ni presenetljivo, glede na to, da se v tem času v Ljubljano vrnejo študenti, ki iščejo ugodne najemniške nepremičnine.
Če ste najemodajalec, sem za vas že napisala nekaj nasvetov, kako izbrati najemnika, da bi se izognili morebitnim kasnejšim težavam.
Če pa nameravate najeti nepremičnino v Ljubljani, bodo naslednje vrstice namenjene vam.
Tudi za vas velja, da se za najem nepremičnine dobro pripravite. Pri izbiri prevelikokrat sprejmemo prehitre odločitve, ki temeljijo ali na ceni ali lepi opremi, ne da bi se zavedali, da se tudi kot najemniki lahko soočimo z neprijetnim ali kasneje vsiljivim lastnikom nepremičnine.
Po drugi strani svetujem, da se odpravite na ogled stanovanja pripravljeni ga najeti »takoj«. Povpraševanja je v teh dneh veliko, zato morate biti pripravljeni na kraju samem reči da.
Najemodajalcem svetujemo, naj od potencialnih najemnikov skušajo dobiti čim več informacij, da lahko ocenijo, ali so dovolj zanesljivi, oz. da ne bi z njimi imeli kakšnih posebnih težav, ko se ti preselijo v njihovo nepremičnino. Razumeti morate, da se najemodajalci odločijo v svojo lastnino sprejeti neznance.
Zato tudi vam, najemnikom, priporočam, da se na ogled dobro pripravite in s seboj prinesete tudi kako dokazilo o šolanju, zaposlitvi, o kreditni sposobnosti ipd. Tega sicer niste dolžni prinesti ali celo najemodajalcu predati. Če si določeno nepremičnino res želite in na ogledu tudi ugotovite, da gre za resnega lastnika, potem je na vas, da storite vse, da ga prepričate v svojo resnost. Večini lastnikov nepremičnine je res zelo pomembno, da lahko bodočemu najemniku zaupajo, da z njimi ne bodo imeli nepotrebnih težav.
Če vas namerava nepremičnino najeti več, priporočam, da pridete na ogled kar vsi, da si lahko lastnik ustvari sliko o skupini ljudi, ki želijo skupaj živeti v njegovi nepremičnini. To je sicer redko, vsekakor pa mora na ogled priti oseba, ki bo podpisala najemno pogodbo.
Seveda ne sprejmite odločitve o vselitvi oz. najemu stanovanja samo glede na to, ali je najemodajalec kul, prijazen, in ali je nepremičnina res tisto, kar ste iskali. Tudi vi postavite vprašanja, predvsem pa se pozanimajte, kakšne pogoje vam bo najemodajalec postavil v najemniški pogodbi. Morda imate domačo žival, pa ta v stanovanju ni zaželena, morda prepoveduje obiske, morda zahteva, da mu prepogosto za vaš okus dovolite obisk njegove nepremičnine ipd. Oboji se morate strinjati s pogoji, ki morajo biti zapisani v najemniški pogodbi. Ogledi, če se prodaja se dogovorita
In še opozorilo: nikoli ne najemite nepremičnine brez najemniške pogodbe. Ta ščiti tako vas kot najemodajalca.
Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine
(foto: Shutterstock)