Ljubljansko pristanišče - NA BREGU

Ljubljanica celo svojo pot preteče skoraj vodoravno, z minimalnim padcem, s čimer omogoča enostaven prevoz oseb in tovora s čolni. To je ugotovil že sloviti Janez Vajkard Valvasor, ki je v Slavi vojvodine Kranjske pisal o živahnem prometu na reki. Zato ni naključje, da je v srednjem veku Ljubljana imela svoje pristanišče, ki se je nahajalo na Bregu, med Čevljarskim in Šentjakobskim mostom, malce pod današnjo Akademijo znanosti in umetnosti. V arhivih je prvič omenjeno v začetku 14. stoletja, poznane pa so tudi mnoge upodobitve Brega kot pristanišča. Delo na Ljubljanici je bilo izjemno dobičkonosno, a so se v to ‘zlato jamo’ lahko podali le najpogumnejši, najmočnejši in najbolj zdravi možje.

Velike ladje za prevoz trgovskega blaga, so upravljali veliki čolnarji. Ti so se od manjših ločili po razsežnejših in sodobnejših plovilih, ki so jih najpogosteje upravljali mojster in pet hlapcev. Po Ljubljanici so v čolnih vozili še mali čolnarji, ki so na manjših čolnih, izdelanih po tisočletnem zgledu iz votlega, izdolbljenega ali izžaganega drevesnega debla. prevažali drobno blago in osebe. V Valvasorjevih časih je po Ljubljanici plulo okrog dvesto majhnih ladij, iz ljubljanskega pristanišča pa je dnevno odpeljalo in pripeljalo tovor nekaj sto voz, kar je na leto naneslo celo do 200.000 ton, ki jih je bilo potrebno raztovoriti in natovoriti z izjemno preprostimi pomagali. Obvezna je bila pomoč krepkih rok in te so, v zameno za dobro plačilo, posodili fantje, ki so večinoma prihajali iz krakovskega predmestja in so jih zato klicali tudi ‘krakovski fakini’. Ti so v gostilni pri Zlati ladji na Bregu, ki se ji je takrat reklo tudi pri Šifbirtu, čakali ladje vsako jutro, ki so prispele med sedmo in osmo uro. Iz njih so nato vsak dan do štirih popoldne natovarjali in raztovarjali vse blago, prispelo po reki, največ prometa so imeli ob ponedeljkih, sredah in petkih. Fakini so delali fizično, zato so bili neprestano lačni. Hranili so se večinoma z ‘letečimi žganci’ - ocvrtim piščancem in raki, vse skupaj pa poplakovali z enormnimi količinami vina, čemur so pogosto sledili množični pretepi.

Dokler je bila Ljubljanica edina prometna vez med Ljubljano in Vrhniko, so fakini ravno tako dobro služili kot čolnarji. Obilje je trajalo vse do 18. stoletja, ko je bila zgrajena Tržaška cesta, dokončno slovo prometu na Ljubljanici pa je naznanila železnica. Carinski urad se je takrat preselil na kolodvor, pristanišče pa je bilo prestavljeno na trnovski Jek, današnji Trnovski pristan, kamor so s čolni še dolgo časa vozili gradbeni tovor in ostale materiale z Vrhnike. Te so prevzeli Jekarji - razkladalci in nakladalci čolnov, med katerimi so bili tudi bivši fakini. Nekaj njih si je našlo službo še pri železnicah, a so zaslužili bistveno manj kot prej na vodi, zato so morali za preživetje prejemati še vrsto socialne podpore iz mestne blagajne.

Pripravila: Urška Košir

Foto: D. Wedam, P. Hieng, I. Tyhky, za Ljubljana Turizem

Viri:
1.) Ljubljanske metamorfoze - Darinka Kladnik, Luxurija, 1991 2.) Ljubljana, Hodil po zemlji sem naši – Miran Sattler, Dragan Arrigler, Cankarjeva založba Ljubljana, 1987 3.) Ljubljana - Dr. Matjaž Kmecl, Joco Žnidaršič, Dragan Arrigler, Državna založba Slovenije, Ljubljana, 1987

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.