Kako nastane energetska izkaznica

Izdelava energetske izkaznice zahteva vrsto opravil, ki jih predpisuje zakonodajalec. O tem, kako nastane energetska izkaznica in kaj vse je potrebno za izdelavo je povedal strokovnjak za izdelavo energetskih izkaznic Peter Petrovič.

Energetska izkaznica je potrebna v nekaterih primerih prodaje in oddaje nepremičnine, kot to določa zakon. Ko se lastnik odloči, se dogovori s pooblaščenim strokovnjakom. Ta za izdelavo potrebuje podatke, ki jih pridobi iz uradnih evidenc in od lastnika nepremičnine. Najprej je potreben naslov in številka dela stavbe v primeru stanovanja. Nato si strokovnjak ogleda vse javno dostopne podatke o stavbi na straneh GURS-a Zemljiške knjige, pregleda veljavne standarde v času gradnje stavbe ... Nato si stavbo fizično ogleda od zunaj in nato lastniku zastavi različna vprašanja: način ogrevanja in priprave tople sanitarne vode, načini pohlajevanja (hlajenje v poletnih mesecih), vrste oken, način gradnje, debelina izolacije, vgrajeni prezračevalni sistemi in njihovi izkoristki. Potrebuje tudi  fotografijo stavbe. S temi podatki strokovnjak naredi izračun površin toplotnega ovoja stavbe, določi se struktura posameznih delov ovoja stavbe in v računalniškem programu izračuna gradbeno fiziko, ki poda podatek o specifični rabi toplote za ogrevanje stavbe, podatek o primarni energiji, ki jo stavba potrebuje in podatek o emisijah CO2. Vsi zbrani podatki so predstavljeni tudi na barvni lestvici na prvi strani izkaznice. Rezultati analize in fotografija nepremičnine se vnese v program, ki oblikuje končno obliko izkaznice, ki jo dobi naročnik.

Energetska izkaznica zajema različne podatke

Poznamo dve vrsti energetske izkaznice. Ena je merjena. Ta se izdela na podlagi dejanske porabljene energije. Izdela se lahko samo za nestanovanjske stavbe kot so pisarne, stavbe javne uprave, šole, vrtci, tovarne. Za vse ostale stavbe je zadostna računska energetska izkaznica, ki ima podlago v gradbeni fiziki in je izdelana za normirane pogoje rabe analizirane stavbe.

V aprilu in maju Ljubljana nepremičnine svojim strankam podarja energetsko izkaznico. O vsem kar je potrebno za njeno izdelavo, se lahko pogovorite tudi z nepremičninskim agentom.

 

Besedilo: Edvard Vrtačnik

Uredila: Urška Košir

Foto: Pexels photo

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.