V Ljubljano na 'ta pravo' kranjsko klobaso

Nekoč je bila urarna, danes je prva ljubljanska klobasarna. Ste jo že obiskali, nasproti ljubljanske stolnice? 

Cesar je naročil klobaso, gostilničar mu jo je prinesel k mizi, cesar jo je poskusil in ob prvem grižljaju navdušeno izjavil: »Pa saj to ni navadna klobasa, to je kranjska klobasa!«

Kratka legenda o tem, kako je ob obisku avstrijskega cesarja v deželi Kranjski kranjska klobasa dobila ime, je zapisana na oglasnem letaku Klobasarne, ki na Ciril-Metodovem trgu v Ljubljani – ali na kratko nasproti stolnice – vsak dan nahrani okoli 50 lačnih ust. »50 prodanih klobas na dan je norma, ki jo moramo izpolniti, da posel teče. Večino dni nam gre precej bolje,« pove Stanislav Logar – Stanč, šef Klobasarne.

Med največjimi oboževalci so najmlajši, sicer pa v Klobasarno zaidejo vse generacije. »Približno polovica je domačinov, med temi že precej rednih strank, druga polovica pa so turisti,« pove Stanč. Slednje poleg okrepčila privabi tudi svojevrstna dobrodošlica – stena z napisom 'Čas za kranjsko klobaso' v številnih jezikih.

Če ste mislili, da je ta vrsta hrane rezervirana bolj za hladne dni, velja prav nasprotno – posel najbolj cveti poleti in ob toplih sončnih dneh, ko se po mestu potepa največ ljudi. Na enega takšnih je Klobasarna podrla tudi rekord: med 250 in 300 prodanimi klobasami v enem samem dnevu, nam zaupa šef.

V Klobasarni vam postrežejo samo originalno slovensko kranjsko klobaso (ki je tudi zaščitena), izbrali so Arvajevo. Za bolj drobne želodčke polovica, za večje cela. »Rekord je podrl turist, ki je na mah zmazal dve naenkrat, kar je pol kilograma mesa,« se spominja Stanč. Z joto, ričetom in štruklji niso pozabili niti na vegetarijance, enega oziroma eno pa so uspeli celo spreobrniti. »Šlo je za turistko, ki je trdila da je vegetarijanka, a je želela poskusiti avtohtono slovensko kuhinjo in sem seveda sodi kranjska klobasa,« pripoveduje Stanč. »No, nisem pa prepričan, če je bila res čisto iskrena vegetarijanka. Klobasa ji je bila pa všeč,« se nasmehne.

Klobasarno je Stanč odprl na mestu, kjer je nekoč stala urarna. Marsikdo se še danes spominja velikanske ure, ki je nekoč krasila njen vhod in jo je danes zamenjala velika klobasa.

»Izhajam iz družine urarjev, s tem je pričel dedek že leta 1939, nadaljeval je oče. Tudi sam sem bil urar več kot 20 let.« Ko je Stanč videl, da je z urarstvom čedalje manj dela, v Ljubljani pa vse več turistov, je želel iz tega prostora ustvariti nekaj drugega.

»Najprej smo raziskali, kaj bi turisti v Ljubljani še želeli poizkusiti, in ugotovili smo, da je to, kar iščejo, kranjska klobasa. Gotovo si predstavljate, da mojega začetnega navdušenja nad Klobasarno oče ni delil, saj sem prekinil družinsko tradicijo,« pripoveduje.

Ko je Stanč idejo predstavil znanemu slovenskemu etnologu Janezu Bogataju, ga je ta nemudoma spodbudil, naj jo čim hitreje uresniči – če ne, jo bo kdo drug! K sreči je Stanč poslušal nasvet in julija lani Ljubljančanom prvič postregel kranjske klobase.

»Do danes je minilo leto in malce več kot trije meseci, odkar smo odprli, in rezultati so nad pričakovanji,« je ponosen. Moč tradicije se je dobro prepletla z vse večjim zavedanjem, da je kupovanje slovenskih in lokalnih proizvodov odgovorno do lokalnih pridelovalcev in okolja, nič manj pa seveda ni bistven tudi dober okus. V to smer bodo tudi nadaljevali in v kratkem boste na jedilniku lahko našli še eno slovensko specialiteto – potico. 

Ko se torej naslednjič znajdete pred ljubljansko Mestno hišo, zavijte še malce na levo. Verjetno pa se bo to zgodilo tudi, ko boste že čisto pozabili na ta sestavek – ko zadiši kranjska klobasa, je pač težko odkorakati v drugo smer.

(foto: Špela Zakotnik)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.