Emona - Antična predhodnica Ljubljane

V letih 2014/2015 Ljubljana obeležuje pomembno obletnico - 2000 let izgradnje Emone

Emona, prvo ime današnje Ljubljane, ki je postalo znano v rimskem času, je najbrž keltskega izvora. Pred 1. st. pr. n. št., ko so jo zasedli Rimljani, je bila Ljubljanska kotlina del kraljestva Norik.

Rimska kolonija, s polnim imenom Julija Emona - Colonia Iulia Aemona, je leta 14. našega štetja že stala na območju današnjega mestnega središča Ljubljane. Prelomnica se je takrat v mestu zgodila s pomembno izgradnjo, donacijo, ki sta jo mestu podelila cesarja Avgust in Tiberij, o njej pa pričajo napisi na dveh fragmentiranih ploščah z vladarskima gradbenima napisoma, v obliki posvetila. Prva je datirana v čas Avgustove smrti 19. avgusta leta 14 do pomladi naslednjega leta, druga pa v čas med 10. marcem in zgodnjim poletjem leta 15.

Jasno je, da je šlo za izjemen gradbeni projekt, ki ga je za Emono predvidel že cesar Avgust, Tiberij pa ga je nato po njegovi smrti tudi izvedel. Je pa vse do današnjih dni ostala skrivnost, kaj točno je ta projekt zajemal, saj zaključni in bistveni del pete vrstice na plošči manjka. Strokovnjaki predvidevajo, da je šlo po vsej verjetnosti za obzidje s stolpi, kot ostale možnosti pa omenjajo veliko administrativno središče, forum ali svetišče.

Rimsko mesto Colonia Iulia Aemona je bila prvo mesto na območju današnje Ljubljane. Kot precizen stroj, povezan z drugimi mesti, je poganjala imperij, zaradi svoje lege je imela tudi izjemno pomembno vlogo v njegovem obrambnem sistemu. S svojo univerzalno obliko, arhitekturo, načinom življenja, pravnim redom in vrednotami je vzgajala prebivalce mesta v lojalne rimske državljane, s svojimi rituali in pravili delovanja je krepila skupno politično ideološko in kulturno identiteto. Emona velja za arhetip antične obzidane urbane naselbine, s pravokotno mrežo ulic, ki omejujejo stavbne bloke in z osrednjim prostorom – forumom - kot upravnim, religioznim in trgovskim središčem avtonomne naselbine rimskih državljanov ter drugimi javnimi stavbami in komunalno opremo.

Najbolj je cvetela med 1. in 5. stoletjem n.št. V mestu, ki je bilo zgrajeno po rimskem vzoru in je delovalo v skladu z rimsko politično in religiozno ureditvijo, je živelo okoli 5.000 kolonistov, ki so se ukvarjali s kmetovanjem, trgovino in obrtjo. Emona je bila pomembno zgodnjekrščansko središče s cvetočo trgovino. Mesto je imelo svoje božanstvo, boginjo Equrno, ki so jo častili na Barju. S propadom zahodnega rimskega cesarstva je propadla tudi rimska Emona. Leta 452 so jo dokončno porušili Huni z Atilo na čelu, v času preseljevanja narodov pa je mesto za dolga desetletja obstalo. Slovanski predniki so v te kraje prišli ob koncu 6. stoletja, svojo naselbino pa so začeli graditi v varnem zavetju grajskega griča in tako je postopoma začelo nastajati srednjeveško mesto.

Obsegala je velik del današnjega središča Ljubljane. Njen forum ali osrednji trg je stal ob današnjem križišču Slovenske in Rimske ceste. V Parku Zvezda na Kongresnem trgu, kjer je ob kratki predstavitvi najdišča na ogled kopija bronastega kipa Emonca, je bilo predmestje s pokopališčem. V Chopinovem podhodu ob parku je na ogled interaktivna predstavitev iEmona, možen pa je tudi voden ogled ostankov rimskega obzidja na Mirju, ki je bil v 30. letih 20. stoletja obnovljen po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.

Pripravila: Urška Košir

Povzeto po: Turizem Ljubljana - www.visitljubljana.si

Fotografije: D. Wedam, B. Gradnik, za Turizem Ljubljana

 

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.