Escape Room v Ljubljani: boste našli ključ do prostosti?
Na Trdinovi ulici 8 v Ljubljani se na prvi pogled nahaja le nekaj odvetniških pisarn. Če pa boste izmed dolge vrste zvoncev pritisnili ravno tistega z živo rdečim napisom Enigmarium, se prav hitro lahko znajdete v povsem novem in zelo skrivnostnem svetu.
V takšnem, kjer štejejo logika, iznajdljivost in zmožnost povezovanja in dešifriranja različnih informacij. In prav gotovo ne škodi, če ste s Sherlockom Holmesom, Herculom Poirotom ali z Matlockom vsaj bežen znanec.
Nekoč je v teh prostorih delovala Agencija za trg vrednostnih papirjev, danes pa je to prvi ljubljanski Escape Room. V njem vas čakata dve prav posebni sobi z nazornimi imeni: (od)Rešitev in (m)Učilnica.
Polni sta ugank, šifer in skritih namigov, vsi pa – seveda s pravilno rešitvijo – vodijo do vašega končnega cilja: poiskati ključ, ki vam omogoča pobeg iz sobe.
Prav ste prebrali – ko vstopite v eno od skrivnostnih sob, vrata za vami zaklenejo in na voljo imate 60 minut, da razvozlate vse ponujene izzive in si znova priigrate prostost.
»Seveda pa je nujno, da se ob tem tudi neskončno zabavate,« poudari Katja Fuchsjäger, ena od ustanoviteljic prvega ljubljanskega escape rooma. Ko igralci v izbrani sobi odkrivajo skrite namige in skušajo razvozlati najdene zanke, jih Katja spremlja prek kamere in jim po potrebi pomaga s slikovnimi ali besednimi namigi. »Bistveno je, da v igri uživate, zato vam v primerih, ko se kaj zatakne, pomagamo. Razen seveda, če se predhodno dogovorimo, da pomoči ne želite,« razloži.
Tudi to se namreč zgodi, sploh pri tistih, ki so s tovrstnimi igrami že dobro seznanjeni. Ti podirajo rekorde in na zidu slavnih visijo njihove slike z navedenimi rezultati. Najhitreje je brez namigov(!) iz sobe prišla ekipa petih fantov, ki jim je do polne ure ostalo malce manj kot deset minut.
Soba (od)Rešitev sprejme največ pet ljudi, (m)Učilnica pa do osem. Sta plod domislic ekipe Escape Room, ki jo poleg zunanjih sodelavcev sestavljajo Katjini starši, brata, stric ter dedek in babica. »Vse uganke v sobah so povsem unikatne in jih ne boste srečali v nobeni drugi tovrstni sobi. Ideje stalno delimo med seboj in le najboljše dejansko tudi izvedemo. Potem jih seveda še temeljito testiramo na različnih osebah, da zares dobimo kakovostno in izvirno preizkušnjo,« pripoveduje Katja.
Družina je projektu srčno posvečena in tako ni nič čudnega, da je njihovo letošnje poletje, vključno z dopustom na jadrnici, minilo predvsem v pogovorih o ugankah.
Escape room v Ljubljani so obiskale so že prav vse generacije in možgane so na ta način trenirali družine, turisti, podjetja na teambuildingih, pa tudi pari na malce drugačnem praznovanju obletnice. Koncept sicer ni nov in predvsem po Evropi in Aziji so tovrstne preizkušnje zelo priljubljene. »V igri neverjetno uživajo tudi sosedje Madžari. Samo Budimpešta ima 40 različnih escape roomov,« pove Katja.
In kaj, če vam v eni uri ne bo uspelo pobegniti?
»Torej, vsi pridejo iz sobe, to velja poudariti. Nihče ne ostane zaklenjen pri nas,« se nasmeji Katja. A to še zdaleč ne pomeni, da je igra lahka, kar lahko potrdimo iz prve roke. In ker vam lahko izdamo samo še en namig, naj bo to dejstvo, da je v tem skrivnostnem svetu prav vse namig.
Razen seveda tistega, kar nedvomno ni namig.
Kot pravi ustanoviteljica Enigmariuma in Katjina mama Nataša Potočnik: »To je pač ena tistih stvari, ki se je ne da razložiti in jo morate doživeti.« Drži.
(foto: Enigmarium)