Dušanov dnevnik, 24.del - Ljubljanski grad

Ena od najbolj prepoznavnih znamenitosti našega glavnega mesta je zagotovo Ljubljanski grad, ki  kot varuh ponosno stoji na grajskem griču. Obenem je tudi najbolj priljubljena mestna destinacija med turisti, domačimi in tujimi.

Do gradu lahko pridete na več načinov. Če ste v res dobri kondiciji, s kolesom. Lahko tudi peš. S padalom, če ste bolj avanturistične sorte. Ali pa z vzpenjačo. Zgodba o ljubljanski vzpenjači je posebna. Med drugim tudi zato, ker je minilo več kot 100 let od prve ideje, do dejanske realizacije tega projekta. Že v časih Avstro - Ogrske je legendarni ljubljanski župan Ivan Hribar razmišljal o tako imenovanem "grajskem dvigalu." Kar le potrjuje dejstvo, kako napreden je bil za tisti čas. Leta 2000 je padla dokončna odločitev o gradnji, projekt je bil končan šest let pozneje. Zaradi visokih stroškov so mnogi meščani na novo pridobitev gledali z neodobravanjem in skepso, a se je zadeva zelo kmalu pokazala kot zadetek v polno. Že leta 2010 je ljubljanska vzpenjača presegla "magično mejo" miljon potnikov, leta 2014 pa dva miljona. Kot zanimivost le še to, da kabina sprejme 33 ljudi, vožnja traja eno minuto, ob tem pa s pomočjo tehnologije premagate 70 metrov višinske razlike.

Nato se v vidnem polju prikaže ljubljanski grad, ki ga med drugim lahko vidite tudi na ljubljanskem grbu. Ljubljanski grad je bil prvič omenjen v 12. stoletju, ko naj bi bil sedež koroških vojvod. Začetek take oblike kot jo poznamo danes (dva vhodna stolpa, grajska kapela, sklenjeno obzidje) pa naj bi začel dobivati v 15. stoletju. Žal je relativno kmalu po koncu srednjega veka grad začel žalostno propadati, ker ni imel več ne upravnega, niti strateškega pomena. V 19. stoletju so mestne oblasti v grajskih prostorih uredile kaznilnico in vojaško utrdbo, kar na ugled stavbe med meščani ni vplivalo najbolje. Če zavrtimo časovni stroj še malo bližje sedanjosti, smo že v letu 1905, ko so mestne oblasti v ljubljanski grad naselile prebivalce, ki so tam ostali vse do poznih 60ih let, ko se je začela dolgotrajna obnova gradu. V tem kratkem potovanju skozi časovni stroj pa sem pozabil omeniti še to, da je arhitekt Jože Plečnik ostanke utrdb na grajskem griču preuredil v zanimivo sprehajališče.

Kakšno pa je stanje na gradu tukaj in zdaj? Če se boste ponoči kdaj sprehajali po centru mesta in opazovali ljubljanski grad, boste opazili, da se barve s katerimi je osvetljen, spreminjajo. Rumena, modra... no, letos je poudarek na zeleni, ker je Ljubljana pač zelena prestolnica Evrope.

Gor se skozi vse leto dogaja veliko zanimivosti. Razstave - nekatere so stalne, ena od takih je recimo 4500 let razvoja Ljubljane v zastekljeni etaži, ali pa prostori nekdanje kaznilnice, ki so prav tako vredni ogleda. Pa lutkovni muzej in slovenska zgodovina na enem mestu. Lahko se tudi okrepčate v restavraciji, ali pa se spotoma še poročite, če ste slučajno razpoloženi in imate partnerko zraven. Le zaželeno je, da to javite kak dan ali dva prej.

Kar se tiče čisto svežih, frišnih, aktualnih dogodkov na ljubljanskem gradu vas tam od 5. do 7. avgusta  pričakuje Knjižnica pod Krošnjami. 7. avgusta, se bo zgodil srednjeveški tabor, zadeva zelo zanimiva tudi za najmlajše, 18. avgusta bo z gradu ob glasbeni spremljavi mogoče opazovati polno luno, konec avgusta pa sledi še Panč - Festival stand up komedije, ki postaja vedno bolj cenjen in uveljavljen tudi v evropskem merilu.

Ker je v tem zapisu natroseno že toliko statističnih podatkov, vam za konec postrežem še z enim. Lansko leto je imel ljubljanski grad miljon in sto devetdeset tisoč obiskovalcev. Impresivna številka, kajne?

 

Napisal: Dušan Jambrošič

Uredila: Urška Košir in Jaka Jaklič

Slike: Shutterstock

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.